Ćorić dovršio veliki preokret, Hrvatska u polufinalu Davis Cupa!

Hrvatska je izborila svoje treće polufinale u Svjetskoj skupini Davis Cupa! Hrvatski reprezentativci i dalje su s maksimalnim učinkom u susretima s Amerikancima, sada s četiri pobjede u isto toliko ogleda u ovom natjecanju, a novi uspjeh začinjen je velikim preokretom u subotu i nedjelju, poslije zaostatka od 2-0 na kraju prvog dana.

Prvi hrvatski preokret nakon minusa od 2-0 u Davis Cupu upotpunio je Borna Ćorić, koji je u završnom meču vikenda na tvrdoj podlozi Portlanda sa 6:4, 3:6, 6:3 i 6:4 nadjačao Jacka Socka. Borna je time u drugom susretu zaredom slavio u odlučujućem petom dvoboju, nakon pobjede nad Kimmerom Coppejansom za prolazak u prvom kolu u Belgiji, a ovim uspjehom osigurao je hrvatsko domaćinstvo u polufinalu protiv Francuske, od 16. do 18. rujna.

Bit će to prvi hrvatski domaći nastup u Davis Cupu poslije tri godine, od rujna 2013., kada su u Umagu u kvalifikacijama za Svjetsku skupinu Britanci slavili s 4-1. Tada nije bilo Marina Čilića, a sa svim adutima na okupu, Hrvatska će imati što za reći za dva mjeseca protiv Francuza.

Dublji pogled prema polufinalu doći će na red kada za to bude vrijeme, a u međuvremenu, hrvatski aduti moći će se osvrnuti na vikend u kojem su se izvukli iz iznimno teške situacije na gostovanju u američkoj saveznoj državi Oregon. Prvi korak preokreta bila je pobjeda Čilića i Ivana Dodiga nad braćom Bryan u subotnjim parovima, a potom su na svoje došli Marin i Borna u singlu.

Čilić je u prvom nedjeljnom meču bez gubitka seta svladao Johna Isnera, a i Ćorić je bio vrlo raspoložen u svojem nastupu. Pritisak je postojao, osjetio se na brojnim prilikama koje 19-godišnji Zagrepčanin nije iskoristio, ali ono što je ugrabio bilo je sasvim dovoljno za pobjedu nad 23-godišnjim Amerikancem, koji se s psihološkim opterećenjem odlučujućeg meča nosio teže.

Borna je prošao prvim setom uz ključni ‘break’ već u prvom gemu, a Sock je u drugoj dionici stekao prednost ‘breakom’ za 4:2, ali to nije bio jedini važni dio priče iz toga seta. Hrvatski adut je u njemu propustio čak 11 ‘break’-lopti, uključujući tri situacije u kojima je imao 15:40, no kako se pokazalo, to ga nije previše poljuljalo.

Ćorić je u trećem setu krenuo izvrsno, uz rani ‘break’ i vodstvo od 3:0, a nakon Sockova ‘breaka’ za smanjenje na 3:2, gem potom ponovno je oduzeo Amerikančev servis i iza toga zadržao stečenu prednost. Četvrti set odvio se po sličnom receptu, također s Borninim ranim propuštanjem ‘breaka’ plusa, a u toj se dionici sve rasplelo u završnici, ‘breakom’ 19-godišnjeg Zagrepčanina za 5:4 i servisom za pobjedu bez gubitka poena.

Borna je, tako, došao do slatkog uzvrata Socku za lanjski poraz u trećem kolu Roland Garrosa, kada ga je američki adut nadjačao sa 6:2, 6:1 i 6:4. U novom dvoboju vidjeli smo nešto sasvim drugačije, s Ćorićevim odličnim početkom i nastavkom puta koji je vodio do vrlo velike pobjede.