Fantastični Marin Čilić isprašio i Berdycha i prošao u polufinale US Opena

Ni Tomaš Berdych nije uspio zaustaviti hrvatskog tenisača Marina Čilića koji je lakše od očekivanog s turnira ispratio češkog tenisača sa 6:2, 6:4, 7:6(4) te je tako izjendačio svoj najbolji rezultat karijere još od Australije 2010. godine…

Čekali smo dugo, možda i predugo, ali kako kaže ona stara, jednom mora doći taj trenutak. Trenutak u kojem je Marin Čilić izjednačio svoj najbolji rezultat karijere još od Australian Opena prije više od četiri godine. Treći je ovo Čilićev put bio da je zaigrao u četvrtfinalu US Opena i konačno je probio tu barijeru, a oba puta u toj fazi je gubio od budućih pobjednika.

Nakon velike drame protiv Simona, Berdycha je Čilić riješio puno lakše od očekivanog, kao i uostalom na Wimbledonu ove godine kada je, također, Čeha ostavio bez ikakve šanse. Optimisti, ali i oni malo manji potajno su se nadali da bi Marin mogao na ove godine u New Yorku doseći polufinale što se na veliku radost i ostvarilo te je tako Marin postao prvi Hrvat nakon Gorana Ivaniševića 1996. koji je ovdje bio u društvu četvorice najboljih.

Već na startu Čilić je dao naslutiti da će ovo biti njegov dan. U prvom gemu oduzeo je Čehov servis te je još jednim breakom praktički osigurao set, a iako je Berdych vratio jedan, Čilić je ostao koncentriran i trećim obratom za 29 minuta uzeo prvu dionicu.

Drugi set donio je nastavak odlične Čilićeve igre te je identičnim početkom napravio veliku prednost koju je znalački sačuvao i tako udvostručio svoje vodstvo.

Kada je svojim greškama prvi hrvatski reket počastio Berdycha koji je u trećem setu otišao na 4:1, već se počelo kopati po arhivama koje kažu da Čilić nikada na Grand Slamu nije ispustio vodstvo od 2:0 u setovima (nevjerojatnih 38:0), a isto tako Berdych nikad nije preokrenuo takav zaostatak (0:29). Srećom, zakon velikih brojeva Čilić je ostavio po strani i vratio se u igru u trećem setu kojega je uzeo odlično odigranim tie-breakom i tako upisao veliku pobjedu.

Kako je igrao, tako je i servirao. Odlično. 19 as servisa ubacio je Čilić uz visok postotak ubačaja prvog servisa (63%), kao i realizacije istoga (48/57). Za svoje prvo Grand Slam Čilić će se boriti s pobjednikom dvoboja između Rogera Federera i Gaela Monfilsa, a uz ovakvu predstavu s pravom možemo zagolicati maštu i očekivati neočekivano. „Ako je mogao Wawrinka…”