Federerov veliki preokret, Čilić proklinje propuštene šanse

Prilika je bila izvrsna, ali Marin Čilić nije došao do svojeg prvog polufinala Wimbledona. Prvi hrvatski reket je u četvrtfinalu imao dva seta prednosti, a u četvrtoj dionici i tri meč-lopte protiv Rogera Federera, ali na kraju meča veselio se veliki Švicarac, koji je sa 6:7(4), 4:6, 6:3, 7:6(9) i 6:3 napravio novi korak u potrazi za svojim osmim naslovom na trećem Grand Slam turniru sezone.

Federer je 10. put u karijeri slavio s preokretom poslije dva seta zaostatka. Na tom putu, bio je poen do poraza po jednom na servisu pri zaostatku od 5:4 i 6:5 u četvrtom setu, a kasnije i u ‘tie-breaku’, kada se spasio pri minusu od 7:6, također dok je servirao. Marin je na dvije od tri meč-lopte imao priliku napasti Švicarčev drugi servis, u 10. gemu četvrte dionice i u ‘tie-breaku’, ali u oba slučaja nije bio precizan na reternu forhendom.

Trećepostavljeni švicarski adut ostavio je Marina bez šanse jedino na drugoj meč-lopti, kod minusa od 6:5 u četvrtom setu, kada je zabio as na prvom servisu.

Osim tri situacije kada je bio poen do pobjede, prvi hrvatski reket moći će se sjetiti i sedmog gema trećeg seta. Federer je kod 3:3 u toj dionici meča morao izvlačiti 0:40, a poslije spašene tri ‘break’-lopte koje bi Marinu dale veliku prednost, pristigao je do svojeg prvog ‘breaka’ u meču, poveo s 5:3 i potom napravio prvi korak u lovu na preokret.

Roger Federer

Federer 10. put u karijeri okrenuo nakon dva seta zaostatka, tri spašene meč-lopte po putu (fotografija: Dana Anders)

Sve što se zbivalo u prvom dijelu dvoboja sugeriralo je da bi prvi hrvatski reket mogao ponoviti polufinale US Opena iz pretprošle godine, kada je bez gubitka seta došao do svoje jedine dosadašnje pobjede nad Federerom. Kao i tada, prva i druga dionica njihova novog dvoboja također su otišle na Marinovu stranu, ali poslije prilika koje je imao u trećem i četvrtom setu, u petom nije završilo sretno za hrvatskog aduta.

Treći nositelj je u odlučujućoj dionici meča došao do ključnog ‘breaka’ u osmom gemu, za vodstvo od 5:3, a nakon toga bio je čvrst na servisu za pobjedu.

Federerov suparnik u polufinalu bit će šesti nositelj, prvi kanadski reket Milos Raonic, s kojim se u istoj fazi turnira susreo pretprošle godine, tada s pobjedom sa 6:4, 6:4 i 6:4. Raonic će se u petak nadati uzvratu za taj dvoboj, a do svojeg drugog polufinala Wimbledona došao je sa 6:4, 7:5, 5:7 i 6:4 protiv 28-postavljenog Amerikanca Sama Querreyja, pobjednika nad Novakom Đokovićem u trećem kolu.