Izvrsni Dodig i Škugor nastavili Ćorićevim tragom: Hrvatska s vodstvom ulazi u nedjeljni dan odluke

Ivan Dodig i Franko Škugor donijeli su Hrvatskoj veliki bod i prednost uoči posljednjeg dana ogleda Hrvatske i Brazila. Brazilskom paru Melu i Soaresu nanijeli su tek drugi poraz u Davis kupu, a Hrvatsku doveli na pobjedu do potvrde ostanka u Svjetskoj skupini.

Dva velika boda uzela je Hrvatska u subotu usred Florianapolisa. Najprije je Borna Ćorić za svega četiri minute u kojima je odigrao tek osam poena završio gotovo završeni posao u kojemu ga je još u petak omela kiša, a onda su njegovim tragom, tragom izvrsnosti otišli i Ivan Dodig i Franko Škugor.

Iako na papiru nisu bili favoriti, Dodig i Škugor učinili su naizgled nemoguće odigravši pravi meč u pravo vrijeme. Nemoguće iz razloga što su Brazilci Marcelo Melo i Bruno Soares za Brazil izgubili tek jedan jedini zajednički meč Davis kupa. A onda su se ukazali Ivan i Franko donijevši Hrvatskoj nakon tri i pol sata borbe vjerojatno i krucijalan bod prema ostanku u Svjetskoj skupini.

Bolje nije moglo početi. Čak pola sata trebalo je proći da domaći par stigne do prvog gema. Dodig i Škugor protivnike su u prvom setu ostavili na nuli, ali u nastavku do su sve teže dolazili do prilika na returnu. Najveći razlog, jasno, bilo je buđenje Mela i Soaresa koji su počeli izgledati kao par koji je posljednji i do danas jedini poraz doživio još prije pet godina.

Brazilci su izjednačili rezultat, a u trećem setu s obje strane nije iskorišteno ukupno deset prilika za obrat. U tie-breaku su Dodig i Škugor izvukli prave poteze, a posebno treba pohvaliti Škugorovu igru koji je uz majstora parova Dodiga možda i zatresao stolicu odsutnog Marina Draganje. Ali ako ništa drugo, pokazao se kao treći hrvatski as u parovima.

13. igra nije se izbjegla ni u četvrtom setu i to ponajviše zbog hrvatskih grešaka. Dodig je kod 5:4 servirao za meč, Hrvatska je imala dvije meč-lopte, ali obje su otišle niz vjetar, ona druga zbog dvostruke pogreške. Publika se teško smirivala nakon svakog promašenog servisa hrvatskog para, ali su je konačno u novom tie-breaku do kraja umirili Dodig i Škugor.

Ćorić će imati priliku sutra ugasiti brazilska nadanja u meču protiv prvog brazilskog reketa Thomaza Belluccija koji nije briljirao prvog dana. Ako i ne uspije, tu će vjerojatno biti Dodig nasuprot Souze koji je u nizu od 15 izgubljenih setova. Hrvatska ovo ne bi smjela ispustiti, ali pričekajmo nedjelju.

Davis kup, kvalifikacije za Svjetsku skupinu, parovi:

Dodig I., Škugor F. (Hrvatska) – Melo M., Soares B. (Brazil) 6:0, 3:6, 7:6 (2), 7:6 (3)