Nakon velike borbe odlični Marin Čilić izbacio Simona i osigurao četvrtfinale US Opena

Peti put je bio sretan za najboljeg hrvatskog tenisača. Iako je posljednja četiri puta iz međusobnih susreta sa Gillesom Simonom proizlazio kao gubitnik, Marin Čilić je uspio ostvariti svoju prvu pobjedu te osigurati plasman među najboljih osam na posljednjem Grand Slamu sezone. Treći je ovo put da je Čilić prošao u četvrtfinale, a oba je puta 2009. i 2012. gubio od kasnijih pobjednika, Del Potra i Murrayja.

Zanimljivo, svi dvoboji ovih tenisača su dosada riješavani u odlučujućem setu, a iznimka nije bio ni ovaj susret koji je potrajao više od četiri sata. Iako je Čilić naglašavao kako mu Francuz svojom dosadnjikavom i „pimplerskom” igrom ne odgovara, prvi hrvatski reket je odigrao odličan meč u kojem nije potonuo nakon sumnjivih sudačkih odluka te je pokazao zrelost onda kada je najviše trebalo.

Nakon što je odradio prvi servis gem bez problema, Čilić je već na prvom Simonovu servisu imao dvije break prilike, ali ih nije iskoristio što je pošlo za rukom Simonu u sljedećem gemu. No Čilić je odmah uzvratio istom mjerom i oba su tenisača držala svoje servise do 5:5 kada je Francuz napravio novi break te potom odservirao za set. To nije uzdrmalo Čilića koji je dobro ušao u drugi set te je na početku imao lijepu priliku za odlijepiti se, no ponovno je propustio nekoliko break loptica te su oba tenisača do tie-breaka čvrsto držala svoje servise u kojem je Čilić kvalitetno odreagirao i izjednačio rezultat.

U petom gemu trećeg seta glavni sudac je „ukrao” poen Čiliću koji bi mu donio break prednosti, ali Čilićeva se igra, srećom, nakon te nepravde nije raspala te je kod 4:4 oduzeo servis protivniku i kasnije odservirao za vodstvo u setovima.

Praktički poklonjenim servis gemom Čilić je počastio Simona koji u četvrtom setu nije dopustio ni najmanju šansu na svom servisu te se i peti puta susret morao riješavati u odlučujućem setu.

Pritiskao je Francuz Čilićev servis na startu petog seta, no Čilić se nije dao, a ključni detalj meča dogodio se u osmom gemu kada je Čilić oduzeo Simonov servis i mirno odservirao za veliku pobjedu.

Nekakav minimalni cilj kojeg su mediji nakon ždrijeba nametali Čiliću je ostvaren, a Marin se s pravom može nadati i najboljem svom rezultatu na ovom turniru, kao i izjednačenju najboljeg uopće koji datira još iz 2010. kada je Čilić u Australiji dogurao do polufinala. U četvrtfinalu ga čeka pobjednik između Tomaša Berdycha i Dominica Thiema, a kada se prisjetimo da je Čilić možda i najbolji svoj ovosezonski meč odigrao upravo protiv Čeha na Wimbledonu, onda ni snovi o polufinalu nisu daleko.

US Open, osmina finala:

Marin Čilić (Hrvatska, 14) – Gilles Simon (Francuska, 26) 5:7, 7:6(3), 6:4, 3:6, 6:3