Preokret Ivana Dodiga u trećem setu za prolaz u drugo kolo Miamija

Malo je dijelilo Ivana Dodiga od četvrtog uzastopnog poraza i trećeg na prvoj prepreci. U prvom kolu Masters 1000 turnira u Miamiju Andrej Golubev protiv hrvatskog je tenisača imao set prednosti, a onda je u trećem setu imao i break. Sve je to Dodig uspio nadoknaditi i slaviti 4:6, 6:1, 6:4 poslije gotovo dva sata igre.

Zamalo repriza 2013.

Na lanjskom putu do drugog kola Miamija Dodig je ubilježio pobjedu gotovo identičnim rezultatom kao ove godine protiv Golubeva. Svladao je Slovaka Lukaša Lacka 4:6, 6:0, 6:4, da bi u drugom kolu izgubio od Johna Isnera 4:6, 7:5, 7:6 (5).

Prvi je set pripao 70. tenisaču svijeta premda je bilo neizvjesno do samoga kraja. Dodig je nadoknadio početni break zaostatka, a onda je kod 4:4 ponovno izgubio svoj servis. Na servisu za set Golubev je spasio dvije break lopte Dodiga.

U drugom gemu drugog seta Kazahstanac je anulirao još dvije break lopte i činilo se kako bi Dodiga mogla sustići kazna zbog propuštenih prilika. No dogodilo se suprotno – 37. tenisač svijeta nanizao je pet gemova i odveo meč u treći set.

Odlučujuću dionicu bolje je otvorio Golubev napravivši break za vodstvo 2:0. Na svom je servisu imao loptu za 3:0, ali ju nije realizirao i Dodig je nedugo zatim nadoknadio izgubljeni servis. Ubrzo je hrvatski tenisač napravio još jedan break i kompletirao četiri uzastopna gema za vodstvo 4:2. Stečenu prednost Dodig je zadržao do kraja.

Zanimljivo, bio je ovo treći međusobni dvoboj Dodiga i Golubeva u Miamiju od ukupno pet. U kvalifikacijama 2010. bolji je bio Golubev, a godinu dana kasnije u prvom kolu glavnog turnira Dodig. Ukupan je omjer sada na strani hrvatskog tenisača (3-2).

Četvrtu godinu zaredom Dodig je u drugom kolu Miamija, no do sada ni jednom nije napravio korak dalje. To će pokušati promijeniti protiv 30. nositelja Floriana Mayera, od kojeg je izgubio baš u drugom kolu Miamija 2012. godine (6:4, 7:5). Osim toga, Nijemac je Dodiga porazio iste godine u Düsseldorfu na Svjetskom momčadskom prvenstvu (6:1, 6:1). Bila su to njihova jedina dva međusobna dvoboja.