Stipanović postigao deset pogodaka u pobjedi BIH

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine pobijedila je Veliku Britaniju u Londonu rezultatom 80:67 u prvoj utakmici kvalifikacija za odlazak na Eurobasket 2015. godine.

Prvih nekoliko minuta bilo je neizvjesno, a onda se naša reprezentacija počela rezultatski odvajati i slamati svaki otpor nemoćnog domaćina. Nakon pet minuta igre vodili smo 9:3, a nakon prve dionice vodili smo 23:11 i već tada je bilo jasno da ćemo trijumfovati.

Početkom druge četvrtine trojke Mitrovića i Teletovića, održavali smo 10 i više poena prednosti. Mitrović je imao četiri od četiri šut za tri, a tri minute prije kraja prvog dijela vodili smo visokim rezultatom 42:24.

Clark je jedini smogao snage da uzvrati Zmajevima, uvezao je nekoliko poena u finišu druge dionice, pa smo na poluvremenu imali ‘samo’ 15 poena, iako je razlika u našu korist mogla da bude daleko veća.

I u nastavku su se stvari odvijale onako kako smo svi priželjkivali, makar se u jednom trenutku domaćin uspio vratiti ispod 10 poena razlike. Nakon tri minute igre u nastavku dolazimo do plus 20 (57:37). Teletović je imao dobru partiju, a uredno su svoj posao obavljali Stipanović, Mitrović, Gordić, Kikanović, mladi Vrabac…

Kako je vrijeme odmicalo, naši košarkaši samo su povećavali prednost. U zadnju četvrtinu smo ušli sa 17 poena prednosti i bilo je očekivati da mirno odigramo posljednjih 10 minuta. Ali, zakomplikovali smo sebi život.

Britanci su krenuli u petoj brzini, gađali su sa svih pozicija, ali jednostavno nisu uspijevali ozbiljnije da zaprijete našim momcima. Mora se, ipak, priznati da nas je zabrinuo pad početkom četvrte dionice. Vodili smo 23 razlike, a sedam minuta prije kraja utakmice Britanci su se vratili na 10 razlike (61:71).

Ivanoviću je ostalo jedino da sazove time-out i da razbudi naše košarkaše, koji su očito prerano počeli da slave pobjedu. Domaćin je nastavio sa dobrom igrom, primakao se na osam poena zaostatka. Ipak, uspijevamo da se saberemo i da zadržimo prednost. Teletović je pogodio nova dva poena za plus devet na manje od tri minute do kraja. Gordić ubacuje trojku za plus 12, te je čini se riješila sve dileme oko pobjednika. Povratka za Britance više nije bilo.

Najefikasniji naš igrač bio je Teletović sa 25 poena, po 12 su ubacili Kikanović i Mitrović, Šutalo devet, Stipanović 10 poena. U redovima domaćih Clark je ubacio 14 poena, Johnson i Achara po 13 poena.