Svaka čast Marine: Pao je i Novak Đoković!

Najbolji hrvatski tenisač Marin Čilić u četvrtfinalu Pariza je sa 6:4 i 7:6 (2) u 15. pokušaju pobijedio prvog igrača svijeta Novaka Đokovića, koji ga je nadvisio u svih 14 dosadašnjih međusobnih susreta. Marin je pobjedom nad Goffinom u osmini finala osigurao ATP Finale u Londonu, pa nije imao imperativ, a Đokoviću je pobjeda bila potrebna da obrani prvu poziciju na ATP ljestvici od naleta Andyja Murrayja, koji bi sad plasmanom u finale Pariza mogao preuzeti jedinicu.

Pobjedom protiv Đokovića 28-godišnji Međugorac potvrdio je sjajnu formu uoči ATP Finalsa, ali je i osigurao najbolji renking u karijeri, u ponedjeljak će držati najmanje sedmo mjesto na novoj ATP ljestvici.

Već u drugom gemu Marin je oduzeo servis srbijanskom tenisaču. Đoković je poveo 40:15, ali s četiri poena u nizu Čilić je došao do prednosti i, nakon što je suparnik poslao forhend u mrežu, prednosti 2:0.

Nažalost, odmah u sljedećem gemu Đoković uzvraća breakom, a potom bez izgubljenog poena servira za 2:2.

Kod 5:4 na Đokovićevom servisu Marin je poveo 30:40, a potom je stekao prednost. Na drugoj set-lopti najbolji tenisač svijeta poslao je nakon izmjene bekhend u mrežu i prvi set pripao je Čiliću!

U drugom gemu druge dionice novu veliku priliku imao je Čilić, poveo je 15:40 i imao dvije break-lopte, no nije ih uspio materijalizirati.

Nakon toga kao da je malo posustao, a Đoković se ohrabrio. Peti gem donio je veliku opasnost, Đoković vodi 15:40, ali Hrvat spašava obje break-lopte i stječe prednost, na kojoj protivnik šalje loptu u aut.

Kod 4:4 srbijanski tenisač poveo je 0:40, nakon čega je iskoristio prvu break-loptu za vodstvo 4:5. No kad je krenuo servirati za set napravio je prvu dvostruku pogrešku u meču i Čilić je poveo 15:40, nakon čega je, nevjerojatno za njega, drugom dvostrukom pogreškom poklonio hrvatskom tenisaču izjednačenje – 5:5.

Đoković je nekoliko minuta ranije servirao za set, a kod 5:6 loptom u aut daje Marinu 15:40 i prve dvije meč-lopte! Dvaput je imao šansu na drugim servisima Đokovića, no protivnik je bio najbolji kad je trebalo, izmjene su otišle na njegovu stranu te je ipak izborio tie-break.

U 13. igri prvi mini-break ostvario je Đoković, osvojivši prvi poen, no Čilić je uzvratio s dva uzastopna mini-breaka, nakon čega je s dva servis winnera osvojio i dva poena na svoj početni udarac za 4-1. Nakon što je Čilić osvojio još jedan poen na Đokovićev servis poveo je s 5-2, a zatim i sa 6-2, čime je osigurao četiri meč-lopte. Sačuvao je mirnoću i s dva odlična poena na svoj servis stigao do velike pobjede.

U polufinalu će Čilić igrati protiv Amerikanca Johna Isnera, koji je u prvom četvrtfinalu svladao sunarodnjaka Jacka Socka sa 7:6 (5), 4:6 i 6:4.

Čilić i Isner dosad su igrali šest puta i svih šest mečeva dobio je naš igrač.