US Open: Čilić slomio Tsongu i izborio polufinale!

Najbolji hrvatski tenisač Marin Čilić igra izborio je polufinale US Opena! Poveo je protiv Francuza Jo-Wilfrieda Tsonge s 2:0 u setovima, no morao se boriti svih pet setova i nakon četiri sata igre na kraju je pobijedio sa 6:4, 6:4, 3:6, 6:7 (3) i 6:4. To je branitelju naslova Čiliću 12. uzastopna pobjeda na US Openu i četvrta u nizu protiv Tsonge, s kojim ima omjer 4-1. Međugorac je dobro krenuo u meč. U prva četiri gema nije bilo opasnosti za servise, ali napeto je postalo u petom gemu, kada je Marin na Tsongin servis došao do 0:30 i izborio break-loptu.

Francuz se izvukao i poveo, a potom je opasno zaprijetio protivnikovom početnom udarcu, imao je čak četiri break-šanse. Čilić se ipak izvukao i došao do 3:3.

Tsonga je imao prvi priliku za break i u četvrtom setu i to nakon što je Čilić kod rezultata 2:2 propustio 40:0. Ipak, Marin je na break-lopti odličan prvi servis potkrijepio forhend-winnerom za izjednačenje, a kasnije je uspio dobiti taj gem pogodivši as. To je bila prekretnica nakon koje je učenik Gorana Ivaniševića ponovno zaigrao kvalitetnije, baš kao na početku susreta, te je kod rezultata 5:4 stigao i do prve dvije meč-lopte. Došao je prvo do 0:30, a onda i do 15:40, što su bile dvije meč-lopte. Francuz se obranio, a Čilić je izborio novu, treću meč-loptu kod svog vodstva 6:5 i 30:40. Ipak, 19. nositelj se opet izvukao i krenulo se u 13. igru, u kojoj je poveo s 2-5, lako izborivši odlučujući, peti set.

Odmah na otvaranju zadnjeg seta Čilić je imao dvije break-lopte (15:40), ali Tsonga se spasio s dva servis-winnera i asom te je poveo s 0:1 u gemovima. U četvrtoj igri odlučujućeg seta i Tsonga je stigao do break-lopte, ali sad je on ostao frustriran, jer ju je Čilić spasio asom, a neobranjivim je servisom Međugorac izjednačio na 2:2. To ga je toliko napunilo pozitivnom energijom da je u sljedećoj igri oduzeo servis Tsongi bez izgubljenog poena za prednost 3:2.

Imao je priliku još jednom kod 5:3 uzeti Marin protivniku početni udarac, no s tri poena zaredom Francuz je smanjio na 5:4 i Čilić je ipak morao servirati za meč. Došao je do 40:30 i četvrte meč-lopte, ali prve na svom servisu. Napravio je, međutim, dvostruku servis-pogrešku i ispustio priliku. Tsonga je onda došao do break-šanse, no izvukao se Hrvat i došao do već pete meč-lopte, koju je napokon iskoristio kad je suparnik loptu u jednoj izmjeni poslao u aut!

Najbolji hrvatski tenisač ide Novaka Đoković koji je ostvario pobjedu nad Felicianom Lopezom.

HRT.hr

Kod 4:4 je nakon Francuzove dvostruke pogreške kod 40:40 dobio drugu break-priliku u devetom gemu. Pogodio je mrežu na reternu, ali izazov na odluku suca urodio je ponavljanjem poena, nakon čega je ipak iskoristio break-šansu. Potom je sigurno odservirao za 1:0 u setovima.

U drugom setu ključni trenuci dogodili su se u petom gemu, kod rezultata 2:2. Tsonga se spasio kod prve dvije lopte za break, ali treću je Hrvat iskoristio. Nakon toga francuski tenisač nije opasno zaprijetio njegovom početnom udarcu pa je Marin osvojio i drugi set.

Po završetku drugoga seta Tsonga je zatražio liječničku pomoć zbog bolova u lijevom koljenu, ali Čilić nije u nastavku znao iskoristiti činjenicu da se njegov suparnik slabije kretao. Naš je prvi igrač previše griješio, te je Tsonga do prve break-lopte stigao u četvrtom gemu, no tada ga je Čilić prisilio na dvije pogreške, a potom asom uspio poravnati na 2:2. Ipak, nastavila se loša Čilićeva igra zbog koje je izgubio servis kod rezultata 3:4. Tsongin retern na break-loptu je sretno sletio u teren, a u izmjeni udaraca Čilić je poslao forhend u aut. Kada je Tsonga servirao za set, Čilić je stigao do 15:30, ali ne i do break-lopte. Francuz je pogađao prve servise i nije dao priliku Čiliću da vrati izgubljeni servis.