Pošteno se namučio: Marin Čilić preokrenuo 0-2 u setovima protiv Janowicz

Marin Čilić još je jednom opravdao status najboljeg hrvatskog tenisača i još je jednom povukao svoju reprezentaciju do pobjede u Davis Cupu. Svladavši Jerzyja Janowicza 3:6, 6:7 (5), 6:4, 6:1, 6:3 vratio je Hrvatsku u kvalifikacije za Svjetsku skupinu koje će se održati u rujnu ove godine i upisao svoju 16. pobjedu u singlu u ovom natjecanju. Hrvatskoj je ovo ujedno prva pobjeda nakon tri uzastopna poraza (Argentina, Italija, Velika Britanija).

Nakon što su Marin Draganja i Mate Pavić u subotu propustili matirati Mariusza Fyrstenberga i Marcina Matkowskog i tako odmah riješiti dileme oko pobjednika, u nedjelju je izgledalo kako bi neizvjesnost mogla dosegnuti vrhunac.

Janowicz je osvojio prva dva seta, u trećem držao 4:4, da bi Čilić osvojio 14 od sljedećih 18 gemova. Jedinu priliku Poljak je imao u četvrtom gemu petog seta, no tada je prvi hrvatski “reket” break loptu spasio u maniri svog trenera Gorana Ivaniševića – asom iz drugog servisa. Janowicz se nakon toga raspao te je nakon 3:3 izgubio dva uzastopna servis-gema.

Čilić je u meč ušao loše. Servis nije bio dobar i Janowicz ga je dvaput uspio slomiti. Pritisak na početni udarac hrvatskog tenisača nastavio se i u početku drugog seta, no Čilić je uspio spasiti čak pet break lopti. Janowicz je ipak osvojio drugi set sa 7-5 u tie breaku i to nakon što je Čilić vodio 5-1.

Velika propuštena prilika u 13. igri nije negativno utjecala na Čilića. 25-godišnji Međugorac ostao je stabilan, a i servis je počeo bolje funkcionirati. Kod 4:3 Čilić nije realizirao break loptu, ali zato kod 5:4 jest. To mu je odmah donijelo i set.

Četvrti set bio je najuvjerljiviji te je pripao Čiliću uz samo jedan izgubljeni gem. Kod 1:3 Janowicz je servisu Čilića imao dvije break lopte, no one su ostale neiskorištene.

U već spomenutom petom setu Janowicz je prvi zaprijetio, no Čilić je za razliku od njega svoje šanse uspio iskoristiti i nanijeti Janowiczu osmi poraz u 25. pojedinačnom susretu u Davis Cupu. Uoči ovog vikenda 23-godišnjak iz Lodza imao je 11 uzastopnih pobjeda, no porazima od Ćorića i Čilića postao je apsolutni tragičar ovog vikenda.

Hrvatskoj sada predstoji čekanje izvlačenja parova za kvalifikacije za Svjetsku skupinu koje su na rasporedu od 12. do 14. rujna ove godine.

Davis Cup, 2. kolo Prve skupine Euroafričke zone, Poljska – Hrvatska 1:3

Przysiezny – Čilić 1:6, 4:6, 4:6

Janowicz – Ćorić 6:2, 2:6, 5:7, 7:5, 4:6

Fyrstenberg/Matkowski – Draganja/Pavić 6:7 (1), 7:6 (4), 4:6, 7:6 (2)

Janowicz – Čilić 6:3, 7:6 (5), 4:6, 1:6, 3:6