Sjajni Šego i Štrlek odveli CO Zagreb do 19. Kupa Hrvatske

Momčad Croatia Osiguranja Zagreb uvjerljivo je stigla do svog 19. naslova u rukometnom Kupu Hrvatske, naime, nakon jučerašnjeg polufinalnog slavlja nad Moslavinom, Zagrebaši su u finalnom dvoboju u Poreču svladali rukometaše Zameta 36:23 čime su omogućili kapetanu Zlatku Horvatu da podigne novi pehar koji će krasiti vitrine hrvatskog prvaka. Sjajni Šego sakupio je 15 obrana.

Zamet: Stevanović (3 obrane), Đurica (5obrana); Vučko, Hrvatin 1, Mrakovčić 4, Lončarić 2, Ćosić 1, Kačanić, Kružić, Kovačević 2, Čuturić 1, Vujić 4, Golik 4, Sakić 4

Trener: Alen Kurbanović

CO Zagreb: Šego (15 obrana), Pešić (3 obrane); Marić 1, Brozović 3, Kopljar 3, Matulić 5, Šprem, Špiler 5, Gojun 1, Štrlek 7, Horvat 4, J. Valčić 2, Vukić 2, T. Valčić, Balić 1, Kaleb

Trener: Slavko Goluža

Završnica rukometnog Kupa Hrvatske u Poreču stigla je i do svog raspleta, točnije do finalnog dvoboja u kojem su snage odmjerile momčadi CO Zagreba i Zameta. Prvoga dana Final Foura, hrvatski je prvak, ujedno i osvajač 18 Kupova Hrvatske, u polufinalu natjecanja s čak 15 pogodaka razlike svladao rukometaše Moslavine iz Kutine (39:24), dok je u drugom polufinalnom susretu momčad Zameta pomalo iznenađujuće svladala igrače našičkog Nexea (35:28).

Posljednji dan Festivala rukometa u Poreču prvo je na teren doveo igrače poraženih momčadi koje su tako snage odmjerile u borbi za treće mjesto u Hrvatskom kupu, a boljima su se, očekivano, pokazali igrači Kasima Kamenice koji su s +10 (40:30) osigurali utješnu treću poziciju. Nakon njih na parket porečke dvorane Žatika izašao je i finalni par kojeg su činili branitelj naslova, CO Zagreb, te ekipa riječkog Zameta, a do svog 19. Kupa Hrvatske stigla je momčad Slavka Goluže slavljem 36:23.

Dvoboj za Kup Hrvatske trener CO Zagreba shvatio je itekako ozbiljno te je u susret krenuo sa svojom najjačom momčadi koja se odmah na startu pokazala dobro raspoloženom kako u napadu tako i obrani stoga ni ne čudi što je susret u Poreču otvoren obranom Marina Šege te Zagrebovom serijom 3-0 za koju su zaslužni redom kapetan Zlatko Horvat, kao i Manuel Štrlek te Jakov Gojun. Prvi pogodak za Zamet u četvrtoj minuti susreta postiže, pak, Marin Sakić koji tako postavlja 1:3. Nastavio je potom vratar hrvatskog prvaka s odličnim obranama te je do sredine prvoga dijela zaustavio sedam udaraca što Zagrebaši koriste kako bi se odvojili na pet pogodaka prednosti (8:3).

Post Riječana prekida Igor Vujić pogotkom za 4:8, Horvat to na drugoj strani vraća na +5 i 9:4 da bi se Vujić u redovima Zameta pokazao kao jedini koji pronalazi odgovor na Zagrebovu obranu te tako svojim trećim golom postavlja 5:9. Uslijedila je zatim Zagrebova 5-0 serija u kojoj se odličnim iskazuje Štrlek, a pomažu mu i Ivano Balić te Jerko Matulić za prednost od devet golova i vodstvo 14:5. Do odlaska na odmor dosta su se oglašavali suci što Zamet koristi kako bi bar sa sedam metara smanjio svoj zaostatak, no na predah se ipak ide s uvjerljivim vodstvom rukometaša Zagreba 18:9, posebice zahvaljujući raspoloženom Šegi i njegovih deset sakupljenih obrana, kao i Štrlekovih sedam pogodaka.

Uvodne minute nastavka pripale su Davidu Špileru i Bojanu Lončariću koji sa svojih tri, odnosno, dva uzastopna pogotka postavljaju rezultat 21:11. Igralo se u nastavku gol za gol, a Zagrebaši su uvjerljivo čuvali svojih +10 (13:23, 16:26) da bi mlade Zagrebove snage predvođene Antom Kalebom i Ilijom Brozovićem do 47. minute povisile prednost svoje ekipe na +13 i 29:16. Riječani su u drugom poluvremenu pokazali kako su s razlogom stigli u samo finale te su na koncu, u završnici susreta, uspjeli parirati Zagrebašima čime im nisu dopustili da se odvoje na više od 13 golova razlike s kojima hrvatski prvak osigurava konačno slavlje 36:23 te tako osvaja svoj 19. Kup Hrvatske.

Nakon finalnog dvoboja proglašeni su i najbolji i najkorisniji igrači završnice Kupa Hrvatske te je tako najboljim vratarem proglašen Zametov Ivan Stevanović, dok je Zagrebov Manuel Štrlek sa sedam postignutih pogodaka iz osam pokušaja primio priznanje za najboljeg igrača finala.

Odlični Zagrebov vratar, Marin Šego, koji je u dvoboju sakupio 15 obrana, nakon osvajanja 19. Kupa za HTV je kratko kazao: “Odigrali smo onako kako je trener od nas zahtijevao, naime, u susret smo ušli maksimalno koncentrirano te vrlo dobro u samoj obrani. S manje treninga, a više utakmica u posljednjih sam nekoliko susreta pokazao dosta dobru igru, a smatram da će Zagreb i sljedeće sezone, posebice s mlađim igračima odigrati vrlo dobro.”

Sedmerci: Zamet: 4/5; CO Zagreb 1/1

Isključenja: Zamet: 4 min.; CO Zagreb: 4 min.