U povodu novog izdanja Ladies Opena za naš portal govori alfa i omega projekta Dane Bevanda
U organizaciji Ženskog nogometnog kluba Brotnjo, u subotu će se u Gradskoj sportskoj dvorani odigrati sedmi međunarodni turnir u ženskom nogometu. Respektabilna imena iz svijeta ženskog nogometa dovoljno pokazuju kvalitetu i ugled ovoga turnira čija ideja dolazi od sportskog entuzijaste Dane Bevande s kojim smo razgovarali za naš portal.
Gospodine Bevanda, hvala Vam na izdvojenom vremenu i recite nam na početku razgovora tko ove godine dolazi na turnir?
Hvala Vama na medijskoj promociji kluba i ovoga turnira i drago mi je da možemo na ovaj način najaviti turnir koji je postao tradicionalni i poznat u cijeloj regiji. Ove godine dolaze nam ŽNK Hajduk Split i ŽNK Neretva Metković iz Hrvatske, ŽFK Breznica Pljevlja i ŽFK Ekonomist Nikšić iz Crne Gore, ŽFK Biljanini Izvori Ohrid iz Sjeverne Makedonije, te klubovi iz Bosne i Hercegovine ŽNK Inter Posušje, ŽFK Respekt Sarajevo i domaćin ŽNK Brotnjo Čitluk.
Ladies Open je izrastao u respektabilan međunarodni sportski događaj koji je prepoznat u cijeloj regiji.
Dugi niz godina, praktično od osnivanja kluba 2016. godine uspijevamo curama produžiti sezonu i okupiti veliki broj ekipa iz regije, ali i šire. Smatramo da je ova godina za nas dosta teška jer ovaj put nismo imali sluha kod svih relevantnih čimbenika koji su do sada podržali ovaj događaj, ali nas to nikako nije zaustavilo u namjeri da damo 100 % sebe i napravimo još jedno jako izdanje našeg LADIES OPENA. Sami smo sebi stvorili obvezu i sada je ispunjavamo. Velika većina ekipa se rado vraća u Čitluk, a pored samog igračkog dijela koristimo priliku da kroz druženja promoviramo ženski nogomet, našu Općinu Čitluk, svetište Međugorje i Hercegovinu.
Jeste li zadovoljni polusezonom u rezultatskom smislu?
Polusezona u Prvoj ženskoj ligi Federacije iza nas je završila sa 3 pobjede i 3 poraza. U nastavku koji slijedi tek krajem ožujka nas očekuje zanimljiva borba za sami vrh. Klub se ove godine opredijelio za natjecanje isključivo seniorki, za koje mogu nastupiti djevojčice s navršenih 13 godina, te već sada imaju priliku uz dosta iskusnih djevojaka skupljati iskustvo.
Dokaz kvalitetnog rada u klubu je i ugovor s najtrofejnijim nogometnim klubom BIH, mostarskim Zrinjskim?
ŽNK Brotnjo je svojim radom, organizacijom i rezultatima u usponu za razliku od većine drugih klubova prepoznat od strane dugogodišnjeg prvaka HŠK Zrinjski Mostar sa kojima smo u srpnju ove godine potpisali dugogodišnji Ugovor o suradnji i partnerstvu. Ovaj Ugovor nas obvezuje da još više radimo, da ostvarujemo rezultate u skladu sa imenom naših partnera, ali da našu školu širimo i na grad Mostar što je jedan od zadataka u narednom periodu kada ćemo treninge svih kategorija održavati kombinirano u Mostaru i Čitluku.
Klub je organizacijski jako dobro posložen i veliku pozornost pridajete edukaciji trenera i njihovom usavršavanju.
ŽNK Brotnjo trenutno ima oko 50 nogometašica uzrasta od 8 godina, a pola od tog broja je registrirano za Prvu žensku ligu Federacije BIH. Treneri u klubu su Marko Grgić i Martina Bevanda, a u planu je dalje školovanje naših nogometašica/trenerica kroz završavanje UEFINIH licenci. Marko Grgić je ujedno aktivan kao trener juniorske reprezentacije BIH do 19 godina i prvom kvartalu 2025. ga očekuju kvalifikacije u Mađarskoj.
Koji su planovi za sljedeću sezonu?
Već narednu sezonu idemo u natjecanje sa još dvije kategorije, a to su Regionalna liga do 13 godina, a uz puno kritika sa naše strane i skoro svih klubova Prve ženske lige Federacije i novoformirana liga do 15 godina. Zašto uz kritike, pa upravo zbog toga što krovni savez itekako financijski pomaže rad klubova koji imaju curice do 15 godina, klubovi u entitetskim Savezima su prepušteni entuzijazmu svojih Uprava. Zar nije nelogično da razvijaš i podržavaš ligu djevojčica koje već mogu igrati u klubovima čije natjecanje traje dugi niz godina, i taj dugi niz godina skoro bez ikakve podrške za ligaška natjecanja. Tu i tamo se dobije koja lopta, a jednom u ovih skoro 9 godina podrška za vrijeme COVIDA u vidu sportske opreme i jednokratne financijske pomoći.
Istaknuti ste sportski djelatnik s dugogodišnjim iskustvom vođenja jednoga kolektiva. Gdje vidite prostor za napredak sporta?
Ono na čemu sigurno možemo svi skupa zajedno raditi i napraviti više jeste infrastruktura. Vjerujemo da ćemo i u Čitluku dobiti umjetni teren te da ćemo našim nogometašicama i trenerima u klubu pružiti bolje uvjete rada, a sa tim dolaze i rezultati. Nadamo se da će i novoformirana Udruga gospodarstvenika Općine Čitluk prepoznati rad klubova članica Športskog Saveza Brotnja i uz Općinu Čitluk, NS BIH, sve nivoe vlasti uz angažman nas u klubovima pomoći stvoriti bolje uvjete te našoj djeci pomoći da biraju sport te se na taj način drže dalje od svih oblika ovisnosti, jer sport i život uz sport pomaže ispravnom i pravilnom razvoju djece. Općina Čitluk u značajnom iznosu podržava rad kluba i bez njihove pomoći sigurno ne bi uspjeli iznijeti ligaška natjecanja jer je liga zahtjevna.