Veliko slavlje Zadrana za novo finale protiv Cibone

U odlučujućoj utakmici za plasman u finale hrvatskog košarkaškog prvenstva Zadar je nakon velike borbe na svom parketu svladao Cedevitu rezultatom 86:81…

Zadrani su u ključnim trenucima odigrali bolje, iskoristili prednost domaćeg parketa i prošli u finale gdje ih očekuje aktualni prvak Cibona. Veliko srce Zadrana došlo je na naplatu za slavlje u odličnoj atmosferi koju su priredili domaći navijači.

Iako na početku nije izgledalo tako. Od početka utakmice gostujuća momčad krenula je izuzetno motivirano i borbeno. Zadrani u tom segmentu nisu zaostajali, a dvoboj je bio vrlo atraktivan.

Raspoloženi Luka Babić zakucava iz kontre za 12:6 momčadi Jakše Vulića, diže kompletnu klupu na noge i tjera domaćeg stratega Nazora na minutu odmora. Zadrani odmah uzvraćaju tricama Prostrana i Vrbanca (12:12). Međutim, Cedevita je raspoložena pa ponovno bježi (12:18), ali do kraja četvrtine domaći su na minimalnom zaostatku (19:20).

Zagrepčani drugih deset minuta igraju bolje, Bilan, Babić i Andrić su dvoznamenkasti već do poluvremena na koje Vitamini odlaze s 45:39. Gosti su imali i najvećih 38:28, ali domaći nisu ni pomišljali na predaju. Puno kontri, brza tranzicija i laki poeni, ono su što je Cedevita prezentirala u prvom poluvremenu.

Ipak, Zadar kvalitetnije ulazi u drugo poluvrijeme. Smanjuje na 47:46, ali Marko Tomas realizira dva slobodna bacanja za 49:46. Thorne ubacuje tricu na drugoj strani za izjednačenje (49:49) i potpuno ludilo u dvorani. Kada je Vrbanc iz dosta teške situacije položio za 55:53, gostima je jedino preostalo uzeti minutu odmora. Do kraja četvrtine nitko nije uspio pobjeći, a poslije 30 minuta igre na semaforu je pisalo 61:61. Bez lakih poena, Cedevita se dosta mučila, a Zadar je sve više preuzimao kontrolu nad utakmicom.

Nazorova momčad bolje otvara posljednju četvrtinu, imaju 67:63, ali tada se budi kapetan gostiju Marino Baždarić koji ubacuje sedam poena i drži egal (70:70). Domaći sastav je potom pobjegao na 77:72, ali Cedevita se vraća na 79:79. Franko Kaštropil u nastavku ubacuje tri od četiri slobodna bacanja za 82:79. Tomas na drugoj strani promašuje tricu i Zadar je u finalu. Završilo je 86:81.

Domaće je predvodio Vrbanc s 14 poena, a pratili su ga Travis s 13 koševa i deset skokova, Prostran i Kaštropil s po 12 ubačenih koševa. Kod Cedevite Andrić 16, a Babić i Bilan po 13 poena.