Cedevita povela u seriji protiv Splita

U prvoj utakmici polufinalne serije doigravanja HT Premijer lige Cedevita je u Domu sportova pobijedila Split 84:80 i tako povela s 1-0 u seriji. Momčad Jure Zdovca u ovu je seriju i utakmicu ušla sa statusom favorita, no Splićani su odigrali dobru utakmicu. Nisu dozvolili Cedeviti da otiđe na nedostižnu prednost i u igri su se držali do samog kraja.

Pobjeda Cedevite bila je zaslužena, ali nije lako izborena, a Zagrepčane su večeras predvodili Will Cherry s 24 poena i četiri skoka, Džanan Musa s 13 poena, tri skoka i četiri asistencije, Andrija Stipanović s 13 poena i šest skokova te Demetris Nichols s 12 poena i četiri skoka.

Na strani Splita Mateo Kadžeo upisao je 18 poena, tri skoka i tri asistencije, Henrik Širko ubilježio je 16 poena, šest skokova i četiri asistencije, Pavle Marčinković 15 poena i sedam skokova, a Michaelyn Duane Scott 13 poena i šest asistencija.

Splićani su preko Scotta i Marčinkovića u prve dvije minute četvrte četvrtine zaostatak smanjili na 67:70 i natjerali trenera domaćina na timeout. Još bliže gosti su došli kad ih je Širko poslije skoka u napadu u 34. minuti doveo na zaostatak 72:73. Međutim, Cherry je nakon toga pogodio dva slobodna bacanja, a kad je Stipanović u kontri na 4:53 min. do kraja zakucao za 77:72, trener Splita Ivica Skelin pozvao je minutu odmora.

Da bude napeto u završnici tricom na 30 sekundi do kraja pobrinuo se Širko, koji je Split doveo na zaostatak 82:80. Splićani nakon toga nisu išli na prekršaj i računali su da će im ostati dosta vremena za još jedan napad. Međutim, nakon što je Musa na osam sekundi do kraja promašio tricu, Nichols je skočio u napadu. Širko je bio prisiljen raditi prekršaj, a Nichols je na 4.2 sekunde do završetka s dva pogođena slobodna bacanja odveo domaćine na +4.

Što se tiče početka susreta, gosti su prvi put pozvali timeout nakon što je Cedevita odigrala tri uzastopne kontre i povela 9:3. Split je poveo kad su Marčinković, Luka Katura i Širko za manje od minutu vezali tri trice za prednost 19:17, a nakon 10 minuta Cedevita je vodila 25:24. Iz prve četvrtine spomenut ćemo posebno kanonadu trica koja je nastupila u posljednje tri i pol minute. Cedevita je u tom kratkom periodu zabila tri trice i ubacila dva bacanja, dok su Splićani pogodili četiri trice i jednom poentirali u prodoru.

Kad je sredinom druge četvrtine Cherry zabio tricu za prvo dvocifreno vodstvo Cedevite (40:30), činilo se da su domaćini možda na rubu da počnu lomiti utakmicu. No, gosti su odgovorili preko Marčinkovića i Kedže i opet došli na -2, a prvo poluvrijeme tricom sa zvukom sirene na 49:43 u korist Cedevite zaključio je Ivan Ramljak.

Cedevita je bolje otvorila drugo poluvrijeme pa su poslije ubačaja Cherryja za 56:46 vodstvo domaćina gosti na 7:22 min. do kraja treće četvrtine pozvali timeout. Kao i svaki put dotad, Split je opet odgovorio i tricom Širka došao na zaostatak 54:58. Međutim, Cherry je u trećoj dionici bio odličan, u toj četvrtini zabio je 10 poena i Cedevita je u zadnjih 10 minuta ušla s vodstvom 70:62.