Čilić bez polufinala

Prvi hrvatski tenisač Marin Čilić propustio je nevjerojatnu priliku da se plasira u polufinale US Opena. U četvrtfinalnom dvoboju Čilić je “na pladnju” imao trećeg nositelja Andyja Murraya, ali je propustio nešto što se protiv najboljih tenisača svijeta jednostavno ne smije propustiti. Bio je na korak od vodstva 2:0 u setovima, a onda se raspao i više se nije uspio psihički vratiti u meč…

Vodstvo od 6:3, 5:1 vjerojatno bi mu bilo dovoljno protiv velike većine igrača na Touru, barem da povede 2:0 u setovima, no protiv četvrtog tenisača svijeta Andyja Murraya priča je bila drukčija.

Marin Čilić na koljenima je imao aktualnog osvajača zlatne olimpijske medalje iz Londona, ali nije uspio privesti kraju drugi set i to se pokazalo ključnim za daljnji razvoj meča, koji je s 3:6, 7:6 (4), 6:2, 6:0 otišao na stranu trećeg nositelja poslije točno tri sata igre.

Nakon osvojenog prvog seta Čilić je u drugom vodio 5:1 i potom kod 5:2 i 5:4 imao servis za set. Kod 5:2 imao je i set loptu. Murray je do tog trenutka igrao daleko ispod razine svojih mogućnosti, ali iskoristio je Marinovu “stisnutost” i okrenuo meč u svoju korist.

Bio je Murray frustriran razvojem meča, ali nije se predavao već je na sve moguće načine pokušao promijeniti nešto u svojoj igri i poremetiti Čilićev ritam. U tome je u konačnici i uspio te se sve više dizao kako je meč odmicao kraju. Tako to rade oni najbolji.

tie breaku drugog seta Čilić je vodio 4-2, ali ni to mu nije bilo dovoljno. U početku trećeg seta Hrvat se još dobro držao, a onda je Murray osvojio posljednjih deset gemova. U međusobnom omjeru s Čilićem Škot sada vodi 7-1, a ova pobjeda svojevrsna je osveta za poraz koji mu je Čilić nanio u osmini finala US Opena prije tri godine (7:5, 6:2, 6:2).

23-godišnji Čilić tako je propustio izvrsnu priliku da izbori svoje drugo polufinale na Grand Slam turnirima (Australian Open 2010.). Bio mu je ovo treći četvrtfinalni nastup. Čilić je svoju posljednju pobjedu nad tenisačem iz Topa 5 ostvario baš na Australian Openu 2010. godine kada je u četvrtfinalu porazio tada petog tenisača svijeta, Juana Martina Del Potra.

S druge strane, Murray se plasirao u svoje treće polufinale u Flushing Meadowsu. 2008. godine otišao je korak dalje i izgubio od finalu od Rogera Federera, a prošle godine je ispao u polufinalu od Rafaela Nadala. Upravo bi mu Federer mogao biti suparnik u ovogodišnjem polufinalu ukoliko pobijedi Tomaša Berdycha u svom četvrtfinalnom dvoboju.

Kronologija

Hrvatski tenisač idealno je krenuo u meč – breakom već u drugom gemu te je ubrzo na semaforu svijetlilo 3:0 u njegovu korist. Do te prednosti Čilić je došao vrlo lako. Murray je odservirao dvostruku pogrešku i napravio još tri neprisiljene pogreške. Bio je to tek početak meča u kojemu će četvrti tenisač svijeta griješiti više nego što je to uobičajeno. Barem u prva dva seta.

Čilić je vrlo dobro koristio svoj servis, koji mu je donosio dosta jeftinih i laganih poena. Svoje prste u tome imao je i Murray, koji nije reternirao ni približno dobro kao što to inače čini.

Međutim, Britanac je u sedmom gemu nadoknadio break zaostatka (3:4). Čilić je vratio “uslugu” načinivši dvostruku pogrešku te po jednu pogrešku na forhendu i bekhendu. Murray je imao 0-40, Čilić spasio prve dvije break prilike dobrim servisima, no treću nije.

Činilo se kako bi se Murray nakon tog gema mogao početi buditi, no dogodilo se upravo suprotno – novi pad trećeg nositelja. Ruku na srce, Čilić ga je dodatno pritisnuo odigravši nekoliko odličnih udaraca s osnovne linije. Murray se našao oči u oči s novom break loptom suparnika te je krahirao. Napravio je novu pogrešku i potom iz frustracije bacio reket o pod. Čilić je nedugo zatim uspješno odservirao za set nakon što je Murray zaprijetio kod 30-30.

Murrayeve muke nastavile su se i u drugom setu. Servis ga je u prvom gemu potpuno izdao (dvije dvostruke pogreške), a Čilić je forhend winnerom došao do break lopte. Brzo je Hrvat uočio priliku za napad i već je imao novi break “u džepu”.

Čilićev postotak prvog servisa počeo je padati poslije vrlo dobrih 70% u prvom setu, no Murray ga nije stavljao pod preveliki pritisak kao recimo u Wimbledonu prije dva mjeseca. U drugom gemu, koji je trajao gotovo deset minuta, Čilić je prosuo 40-15 pa spasio tri break lopte prije nego što je potvrdio break i poveo 2:0.

Murray je u tim trenucima bio potpuno indisponiran. Davno nije izgledao tako nesigurno i nepouzdano na servisu, a pogotovo u izmjenama s osnovne linije. Čilić je to koristio na najbolji mogući način te je u petom gemu došao do dvostrukog breaka(4:1) nakon što je Murray napravio četiri pogreške.

U sljedećem gemu Britanac nije uspio iskoristiti break loptu za povratak u set. Čilić je poveo 5:1, no nekoliko minuta kasnije Murray je počeo dolaziti na svoje. Osjetno je pojačao agresiju u svojoj igri te je počeo napadati Čilićev drugi servis. Uz to je i sve više “stanovao” na mreži. Nastojao je na sve načine promijeniti nešto u svojoj igri, a s time promijeniti i rezultat.

S pet gemova u nizu Murray je poveo 6:5 i potpuno okrenuo meč naglavačke, a na tom putu Čilić je propustio realizirati dva servisa za set – kod 5:2 (u tom gemu imao je i set loptu) te kod 5:4. Čilićev postotak prvog servisa i dalje je padao i Murray je “nanjušio” krv. Kod 5:4 Čilić je spasio 0-40, da bi na četvrtoj break lopti napravio dvostruku pogrešku.

Hrvatski tenisač nekako se uspio pribrati i izboriti tie break, koji je bio prožet obostranim pogreškama. Murray je poveo 2-0, Čilić 4-2, pa je onda Murray nanizao pet poena i izjednačio rezultat u setovima. U tri od tih pet poena Čilić je napravio neprisiljene pogreške.

U otvaranju trećeg seta Čilić se naizgled uspješno nosio s činjenicom da je prokockao vodstvo od 2:0 u setovima protiv već dotučenog suparnika. Osvojio je prva dva servis gema, no onda se raspao i do kraja seta više nije osvojio ni gem.

Murray je do prvog breaka stigao kod 2:2 i to nakon što je Čilić imao 40-15. Zaredao je hrvatski predstavnik s pogreškama, a na break lopti Murray je odigrao fantastičnu bekhend dijagonalu. Čilić je potom priprijetio došavši na 15-30 i izjednačenje, no Murray je ipak zadržao servis i poveo 4:2. Nedugo zatim Murray je napravio još jedanbreak i osvojio set sa 6:2 nakon što je na servisu za set poništio Čilićevu break loptu.

Četvrti set pokazao se kao puka formalnost. Čilić više nije bio psihički prisutan, a Murray je bio “nabrijan”, ušao je u svoj ritam i bio je spreman za još “deset sati” tenisa. Oduzeo je sva tri servisa Čiliću, koji nije realizirao ni jednu od tri break lopte u tom periodu.