Čilić u polufinalu Queen’sa

Najbolji hrvatski tenisač Marin Čilić korak je bliže obrani naslova na travnatom ATP turniru u londonskom Queen’su. U četvrtfinalu je u dva tijesna seta izbacio drugog nositelja Tomaša Berdycha.

Prvi hrvatski “reket” plasirao se u svoje drugo uzastopno polufinale u Queen’su. Nakon što je u četvrtak protiv Feliciana Lopeza nekoliko puta “visio” i spasio meč loptu, u petak je Marin Čilić protiv Tomaša Berdycha, šestog tenisača svijeta i bivšeg finalista Wimbledona, odigrao puno bolji i konzistentniji meč. Poslije jednog sata i 46 minuta igre slavio je 7:5, 7:6 (4).

Poslije pobjede 24-godišnji Međugorac uz teren je izjavio: “Ako želite pobijediti igrača iz Topa 10, onda morate igrati dobro. Bio sam solidan s osnovne linije, a na servisu sam dobivao jeftine poene. Koncentrirao sam se na svoje servis gemove, što je jako bitno na travi, i čekao priliku protiv servisa.”

U tijesnom susretu u kojemu nije bilo puno prilika protiv servisa oba su tenisača imala po tri break lopte. Čilić je realizirao jednu (u prvom setu), a Berdych ni jednu. To je praktički bila prevaga.

Svoje uvodne servis gemove oba su igrača dobivala prilično lako. Tek se u drugoj polovici prvog seta počelo zahuktavati. Prvi je u problemima bio Čilić. Kod 4:4 imao je 30-0 i 40-30, ali je na kraju morao spašavati break loptu.

U sljedećem gemu Čilić je mogao riješiti set, ali nije iskoristio dvije vezane set lopte (15-40) na servisu Berdycha. Kod 5:6 Čeh se ponovno našao suočen s 15-40, no ovaj put nije mu bilo spasa. Čilić je prethodno odigrao dva odlična passinga, a na set lopti Berdych je načinio neprisiljenu pogrešku.

U drugom setu Berdych je bio puno opasniji protiv servisa. U dugom gemu kod 2:2 Čilić je izvukao jednu break loptu, a kod 4:4 još jednu.

Do ulaska u tie break Berdych je u drugom setu na svom početnom udarcu izgubio samo pet poena. U 13. igri, kada je bilo najvažnije, izgubio je tri.

Doduše, Berdych je prvi stigao u prednost mini-breaka te je poveo 1-0. No odmah je sve vraćeno na početak nakon što je Čeh napravio tek drugu dvostruku pogrešku u meču. To kao da je “skrenulo” tie break u smjeru Čilića, koji je kod 3-2 napravio još jedan mini-break.

Berdych je zadržao svoj sljedeći servis i smanjio na 4-3, no s dva dobra servisa Čilić je otišao na 6-3. Prvu meč loptu Berdych je anulirao, ali drugu nije.

U polufinalu protiv Hewitta

Čilić, koji je na turniru postavljen za petog nositelja, u polufinalu će igrati protiv Australca Lleytona Hewitta, koji je u tri seta pobijedio Juana Martina Del Potra (6:2, 2:6, 6:2).

“Bit će jako teško. Hewittu je trava najdraža podloga i lani me pobijedio na Olimpijskim igrama”, kazao je Čilić nakon slavlja nad Berdychom.