Čilićev prvi finale sezone: U Marseilleu ide po 15. naslov

Najbolji hrvatski tenisač Marin Čilić plasirao se u finale ATP turnira u Marseilleu. U polufinalu je nakon dva sata igre svladao francuskog tenisača Benoita Pairea 6:2, 6:7 (3), 6:3. Prvi je to finale ove sezone za Čilića, koji u nedjelju ima priliku osvojiti 15. naslov u karijeri. Posljednji je osvojio prošle godine u listopadu u Moskvi. Do prve pobjede u drugom međusobnom dvoboju protiv nepredvidivog Francuza Čilić je stigao odličnom igrom u prvom i trećem setu uz blaži pad u drugom tijekom kojega nije uspijevao ostvariti pritisak na Paireov servis.

U prvom setu Čilić je imao barem jednu “break-loptu” u svakom od četiri Paireova servis-gema te je čak tri puta oduzimao servis suparniku. S dva “breaka” naš je igrač poveo 3:0 prije nego što je dvostrukom servis pogreškom na “break-loptu” jedini put izgubio početni udarac u prvoj dionici igre. Srećom, situacija se nije dalje komplicirala, iako je Čilić propustio četiri prilike za novi “break” i vodstvo 4:1. Ono što je propustio u petoj igri, nadoknadio je u sedmoj kada je još jednom oduzeo servis Paireu i poveo s nedostižnih 5:2.

Drugi je set bio potpuna suprotnost prvom. Čilić nije uspio osigurati nijednu “break-loptu”, dok je on morao spašavati jednu šansu Pairea i to kod zaostatka 4:5 što je ujedno bila i set-lopta za Francuza. Tada je Čilić pogodio tri uzastopna prva servisa i riješio problem. Nažalost, početni ga je udarac “izdao” u “tie-breaku” u kojemu nije uspijevao ubaciti prvi servis pa je izgubio tri od pet poena kada je servirao, te je Paire izjednačio.

Paire je imao prvi priliku za “break” i u trećem setu kod rezultata 2:2, ali tada je Čilić odigrao nekoliko preciznih udaraca s osnovne linije i izvukao se iz neugodne situacije, da bi odmah u sljedećoj igri naš igrač ostvario ključnu prednost. Nakon što je Čilić “zapucao” dvije sjajne prilike na prve dvije “break-lopte”, Paire ga je na trećoj “počastio” vrlo lošim izlaskom na mrežu što je Čilić iskoristio. Do kraja dvoboja Čilić je sigurno držao svoj početni udarac za ulazak u svoj prvi finale u 2016.

Bit će to ukupno 24. finale za Čilića u njegovoj karijeri, a dosad je osvojio 14 naslova pobjednika.

U finalu će igrati protiv pobjednika dvoboja između Australca Nicka Kyrgiosa i Čeha Tomaša Berdycha.