Dodig namučio Ferrera, ali ipak izgubio polufinale Valencije

Ivan Dodig završio je nastup na svom najboljem turniru ove sezone. Nakon što je prošao kvalifikacije pa onda u glavnom turniru izbacio trojicu igrača (Kohlschreiber, Hewitt i Čilić), u polufinalu zaustavio ga je prvi nositelj i domaći miljenik David Ferrer. Bilo je 6:4, 6:7 (5), 6:1 za Španjolca poslije dva sata i 42 minute igre.

27-godišnjem Dodigu ovo je bilo prvo polufinale u 2012. godini i došlo je u pravo vrijeme. Naime, do ovog tjedna Dodig je bio 110. tenisač svijeta, no s 200 bodova zarađenih u Valenciji napredovat će do otprilike 61. pozicije, što će znatno popraviti dojam inače vrlo skromne sezone iz njegove perspektive.

Iako je izgubio od favoriziranog Ferrera, hrvatskog Davis Cup reprezentativca može veseliti dobar otpor koji je pružio. U prvom setu Španjolac se dosta mučio s ubačajem prvog servisa, ali je na svom početnom udarcu izgubio samo pet poena. Protiv servisa je dočekao svoju priliku i iskoristio je za 6:4.

U drugom setu Dodig je poveo 5:2, ali nije uspio odservirati za set kod 5:3. Ferrer je izjednačio na 5:5 i onda u 20-minutnom gemu prokockao ukupno četiri break lopte na servisu Dodiga. Imao je i Dodig mnogo šansi da puno ranije završi taj gem u svoju korist.

U tie breaku Dodig je ključnu prednost stekao kod 4-2 i zadržao ju je do kraja. Dvije set lopte kod 3-6 Ferrer je na svom servisu spasio, no onu treću Dodig je na svom početnom udarcu realizirao (7-5).

Ključan trenutak trećeg seta dogodio se u četvrtom gemu, pri vodstvu Ferrera 2:1. Španjolac je došao do break lopte, a Dodig potom odservirao dvostruku pogrešku. Kod 4:1 Ferrer je napravio još jedan break i potvrdio svoju 66. pojedinačnu pobjedu ove sezone.

Španjolčev suparnik u finalu bit će Ukrajinac Aleksandar Dolgopolov, koji je sa 6:4, 6:2 nadigrao Austrijanca Jürgena Melzera.