Dodigu pripao međugorski derbi u Valenciji

Rezultatski i igrački loša sezona Ivana Dodiga značajno se popravlja u Valenciji. Do ovog tjedna Dodig je u 2012. godini imao samo jednu pobjedu nad tenisačem iz Topa 20 (Tsonga), a samo u Valenciji ostvario je dvije takve pobjede. U prvom kolu eliminirao je Philippa Kohlschreibera (18.), a u četvrtfinalu svog sunarodnjaka i vrlo bliskog prijatelja Marina Čilića (14.). Zanimljivo, posve identičnim rezultatom.

Poslije dva sata i tri minute igre Dodig je slavio u međugorskom derbiju 6:2, 7:6 (6) i plasirao se u svoje prvo polufinale ove sezone i prvo od Hertogenboscha u lipnju 2011. godine. Ovo mu je peta uzastopna pobjeda u Valenciji, nakon što je dvije ostvario u kvalifikacijama.

Pobjedom nad Čilićem, koji je na turniru bio postavljen za sedmog nositelja, Dodig će napraviti dodatni iskorak na ATP ljestvici. Trenutno je 110. tenisač svijeta, no zasada je osvojio ukupno 200 bodova s kojima će napredovati do otprilike 61. pozicije.

S druge strane, Čilić je ovom pobjedom znatno kompromitirao svoje ionako skromne šanse za plasman na završni turnir najbolje osmorice u Londonu. U popularno nazvanoj “utrci” zauzima 15. poziciju sa 610 bodova manje od Janka Tipsarevića, koji je nominalno osmi u poretku s obzirom na odustajanje Rafaela Nadala. Čilić bi, dakle, trebao osvojiti Masters 1000 turnir u Parizu sljedećeg tjedna i nadati se da će svi njegovi konkurenti, ali ponajviše Tipsarević, doživjeti rane poraze.

Prvi međusobni dvoboj Čilića i Dodiga na Touru bolje je otvorio onaj stariji. Dodig je s dva ekspresna breaka poveo 4:0 i imao 15-30 na Čilićevu servisu. Sedmi nositelj nadoknadio je jedan break zaostatka i smanjio na 4:2, no onda je još jednom izgubio svoj početni udarac. Na servisu za set Dodig je izvukao 0-40 i lišio se daljnjih komplikacija.

I u drugi set Dodig je krenuo breakom u prvom gemu, no ovaj put Čilić je odmah uzvratio i izjednačio na 1:1. Kod 2:2, u gemu koji je trajao gotovo 15 minuta, Čilić je spasio tri break lopte Dodiga, no kod 4:4 27-godišnji Međugorac ipak dolazi do breaka. Tu priči ipak nije bio kraj – Čilić je lakoćom uzvratio break (5:5) i onda kod 6:5 imao set loptu na servisu Dodiga.

U tie breaku Čilić je imao početnu prednost od 3-1, a onda je Dodig s tri uzastopna poena preokrenuo na 4-3 u svoju korist. Serveri su zadržali sljedeća četiri poena pa je tako Dodig kod 6-5 imao meč loptu. Čilić ju je anulirao, no kod 6-6 napravio je dvostruku pogrešku i darovao suparniku novu priliku. Dodig je nije propustio iskoristiti.

U svom prvom polufinalu na turnirima iz serije 500 Dodig će igrati protiv prvog nositelja i jedinog postavljenog tenisača koji je ostao u turniru, Davida Ferrera. Španjolac je također bio bolji od svog sunarodnjaka Nicolasa Almagra 6:3, 7:5. Meč je na rasporedu u subotu u 16 sati.

U drugom polufinalu sastaju se Aleksandr Dolgopolov, koji je prepustio dva gema branitelju naslova Marcelu Granollersu, i Jürgen Melzer, koji je sa 7:6 (7), 6:4 porazio Belgijca Davida Goffina.