Hrvatska nadigrala Italiju i plasirala se u četvrtfinale Europskog prvenstva

Hrvatska košarkaška reprezentacija do 18 godina upisala je pobjedu u posljednjem kolu drugog kruga i plasirala se u četvrtfinale Europskog prvenstva. Samo pobjeda igrala je Nazorovim mladićima, na kraju je i upisana te je Hrvatska izborila doboj s Rusijom, prvoplasiranom reprezentacijom iz druge skupine…

Hrvatska U-18: Gulam 2 (4 skoka), Jukić, Marinelli 13 (7 asistencija, 4 izgubljene), Bošnjak 26 (6 skokova), Gabrić 17 (9 skokova), Ćorić 2 (7 skokova, 5 asistencija), Jelenek 6, Kozić 2, B. Žganec 0, Arapović 4 (5 skokova, 5 izgubljenih), Mazalin 7 (6 skokova), K. Žganec 13 (9 skokova)

Italija U-18: Spissu 14, Maccaferri 2, Akele 2 (7 skokova), Laquintana 14, Vencato 1 (4 asistencije), Nobile 8, Fontecchio 13 (5 skokova), Baldasso 3, Oliva 7, Vedovato 3, Donzelli 11 (4 skoka), Cucci 0.

Nakon dva poraza na otvaranju drugog kruga natjecanja na Europskom prvenstvu do 18 godina, Hrvatska se našla u situaciji da joj protiv Italije za prolaz igra isključivo pobjeda. Na kraju je do nje i došla uz kvalitetnu napadačku izvedbu s konačnih 92:78.

Već samo otvaranje utakmice pokazalo je kako bi Hrvatska trebala biti bolja nego što je to bila u prethodna dva susreta kada su upisani porazi od Latvije i Španjolske. Vrlo brzo se odvojila i Italija tijekom cijelog susreta nije niti jednom došla do poravnanja.

Krajem prve četvrtine već je bilo 18:10 za Hrvatsku, međutim u samoj završnici Talijani su uspjeli smanjiti zaostatak i približiti se na svega minus dva nakon trice Donzellija početkom druge četvrtine.

Ipak, Hrvatska nije dopustila Italiji da potpuno uhvati priključak. Serijom poena Karla Žganeca, Domagoja Bošnjaka i Paola Marinellija po prvi put je probila granicu dvoznamenkaste prednosti i na poluvrijeme je odnijela vodstvo 40:30.

Početak drugog poluvremena također je bio dobar i koncentriran, posebno u fazi napada, te je Hrvatska u trećoj četvrtini ubacila 31 poena i na samom kraju četvrtine imala je najviših 71:52.

Bilo je jasno da će Italija vrlo teško nešto uspjeti napraviti iako je serijom 9:0 vrlo brzo smanjila na 71:61. Bilo je to ujedno i najviše što se uspjela približiti, Hrvatska je iskontrolirala rezultat do kraja i slavila 92:78.

U sastavu Hrvatske posebno se istaknuo Domagoj Bošnjak koji je ubacio 26 poena uz šut 8/12 iz igre, a slijedio ga je Tomislav Gabrić sa 17 poena (4/10 trica) i devet skokova.

Hrvatska 26. srpnja igra svoju četvrtfinalnu utakmicu, a protivnik će biti Rusija. Prema sadašnjem rasporedu, utakmica će se odigrati od 13 sati po hrvatskom vremenu.