Hrvatska se uvukla u probleme u Trstu, ali izvukla pobjedu protiv neugodnih Talijana

Solidno prvo poluvrijeme, odličnih 15-ak minuta drugog poluvremena i slaba završnica utakmice – presjek je današnje utakmice hrvatske košarkaške reprezentacije koja je stigla do vrlo važne pobjede protiv Italije u borbi za Svjetsko prvenstvo.

U pravom roller coasteru za sve košarkaške mazohiste Hrvatska je u Trstu izvukla pobjedu protiv rezultatom 78:72 i s optimizmom može gledati na nastavak kvalifikacija

Hrvatska je dobro krenula u utakmicu, stigla i do vodstva 12:6 nakon čega je Italija pozvala minutu odmora. Ono što se moglo i očekivati od talijanske reprezentacije, brz prelazak iz obrane u napad i vanjski šut, nije se dobro branio. Italija je tako u drugoj polovici prve četvrtine preuzeo vodstvo, a nije odmogao ni samo jedan hrvatski prekršaj u osam i pol minuta. Četiri trice iz šest pokušaja donijeli su Italiji tri koša viška na kraju prve četvrtine (24:21).

Nešto bolje to je izgledalo u drugoj četvrtini u kojoj su izabranici Dražena Anzulovića okrenuli zaostatak. Međutim, samo četiri asistencije u prvih 20 minuta dovoljno govore o tome kako napad nije bio na potrebnoj razini, a uz preveliko individualno forsiranje, tako niti rezultat nije napredovao po željama. Hrvatska je na poluvrijeme ipak uspjela otići s dva poena viška (41:39).

Početak nastavka u potpunosti je pripao hrvatskoj reprezentaciji. Obrana je ubacila u brzinu više, počeli su ulaziti i šutevi izvana, a tako i rasti prednost. Nakon odlične role Bogdanovića Hrvatska je stigla do prve dvoznamenkaste prednosti na susretu (57:47).

Uoči posljednje četvrtine Hrvatska je imala 13 koševa viška (65:52), a ubrzo je stigla i do 16 koševa prednosti (73:57). U kratkom razdoblju nedostajalo je napadačke realizacije što Italija koristi i sa sedam uzastopnih koševa dolazi na devet koševa minusa. U samoj završnici susreta došao je domaćin i na četiri koša zaostatka (76:72), imala napade za doći na još manji zaostatak, ali bez uspjeha. Hrvatska napušta Trst s pobjedom.

Hrvatsku je do pobjede predvodio Bojan Bogdanović s 28 poena, sedam skokova i šest dodavanja, dok je Ivica Zubac dodao 12 koševa. Potrebno je pohvaliti i ostatak momčadi koji nije došao do dvoznamekastog broja koševa, ali dao jako veliki doprinos hrvatskoj pobjedi.

Najbolji je kod Talijana bio Pietro Aradori s 15 poena i pet skokova, po 14 koševa dodali su Awudu Abass (pet skokova) i Christian Burns (šest skokova).