Hrvatski tjedan na ATP-u: Marin Čilić svladao Đokovića u finalu Queen’sa!

Sjajne vijesti stižu za hrvatski tenis. Nakon što je Borna Ćorić osvojio ATP turnir u Halleu, isti uspjeh ponovio je i Marin Čilić osvojivši turnir u Queen’s clubu. Točno dva sata i 59 minuta trebalo je Čiliću da uspješno svlada Novaka Đokovića.

Prvi set pripao je srpskom tenisaču. Iako je Čilić imao fenomenalnu priliku u sedmom gemu i čak pet break lopti, Đoković se uspio obraniti. Konačno, u najgorem trenutku, gem prije tie-breaka, Čilić je pogriješio. Srpski tenisač osjetio je da je ovo trenutak kada može više riskirati te je došao do tri break lopte. Treću je uspješno iskoristio i sa 5:7 došao do seta.

U nastavku meča prilika za break nije bilo previše. Istaknimo jedan opasni trenutak, u desetom gemu, kada je Đoković imao break, odnosno meč loptu. Čilić je ipak uspješno otklonio svaku opasnost i odveo set u tie-break. U njemu je prvi do prednosti stigao Đoković i vrlo rano poveo s 1:4. Ipak, Čilić se vraća, sjajno igra i serijom 6:0, dolazi do osvajanja 13. igre i izjednačenja u setovima.

Treći set, sličan drugome, s vrlo malo prilika. Možda najveću je imao Čilić u četvrtom gemu kada je dugo mučio Đokovića. Jedna odlična prilika pojavila se i u šestom gemu. Čilić je imao vodstvo 3:2 i 15:30 na servis srpskog tenisača, no sudac je donio promjenu jedne pogrešne odluke i umjesto 15:40 i dvije break lopte, Đoković je dobio priliku za ponovni servis.

To ipak nije spriječilo Čilića da u osmom gemu dođe do breaka i otvori put završetku meča. Bez problema, mirno je servirao i sa 6:3 došao do naslova pobjednika turnira u Londonu. Čilić je 2012. osvojio naslov u Queen’s Clubu, nakon što je David Nalbandian bio diskvalificiran. Nakon toga, još je dva puta hrvatski tenisač bio u finalima, no gubio je 2013. i 2017. godine.

Ovo mu je velika pobjeda nad Đokovićem s kojim nema odličan omjer, a također su se upisali u povijest odigravši najduži finalni meč u Queen’s Clubu. Što se hrvatskog tenisa tiče, posljednji put kada smo imali dvojicu pobjednika ATP turnira u istom danu bilo je davne 2007. godine. Tada je, 23. lipnja, Ivan Ljubičić osvojio turnir u Hertogenboschu, dok je Ivo Karlović slavio u Nottinghamu.