Košarkaši Brotnja slavili u prvoj utakmici finala

U prvoj utakmici finalne serije Lige Herceg-Bosne košarkaši Brotnja su na domaćem parketu pobijedili Vitez rezultatom 76:71 (21:18, 8:26, 23:13,24:14). Domaći košarkaši do prednosti u finalu došli su zahvaljujući odličnom drugom poluvremenu u kojemu su uspjeli „stići” petnaest poena zaostatka i na kraju u zanimljivoj završnici slaviti pobjedu.

Prva četvrtina prve finalne utakmice protekla je u izjednačenoj igri a košarkaši Bronja ovo razdoblje igre uspjeli su dobili 21:18. Prvih deset minuta ekipe su se često izmjenjivale u vodstvu, no u drugoj četvrtini inicijativu su preuzeli gost iz Viteza. Vitežani su polako gradili prednost, a pred kraj poluvremena su serijom koševa Palavre, Jurčevića, Gudića i Dedića uspjeli doći do velikih +15 (29:34).

Budući da su košarkaši Viteza na poluvrijeme otišli s visokom prednošću Čitlučanima je za pobjedu trebalo odlično drugo poluvrijeme i domaći igrači su doista dobro krenuli u nastavak. No, Vitez je na početku treće četvrtine u igri držao kapetan Palavra pa su Čitlučani tek sredinom treće četvrtine preko Pehara i Planinića uspjeli „prepoloviti” zaostatak (41:49). Seriju domaćih tricom je prekinuo Blaškan a na odgovor Pinjuha, Planinića i Pehara nije trebalo dugo čekati. Dvije minute prije kraja Pehar je Vitežanima ukrao loptu u obrani i zakucao za 51:54, što je trenera gostiju natjeralo da pozove minutu odmora. U posljednje dvije minute napade Viteza koševima je završavao Maksimović, dok je s druge strane Planinić pogodio jedno slobodno bacanje pa se pri rezultatu 52:57 ušlo u posljednju četvrtinu.

Tricom Dejana Markovića iz 34. minute Brotnjo je nakon dugo vremena ponovno preuzelo vodstvo (63:62), no minimalna prednost domaćih trajala je samo do sljedećeg napada Viteza. Za Vitez je pogodio Jurčević, a tada se „raspucao” Barbarić. Mladi košarkaš Brotnja u kratkom je periodu pogodio tri trice i postao heroj utakmice. Nažalost Brotnja i Vitežani su s druge strane bili precizni pa je Barbarić tricama Brotnju donio samo poen prednosti (72:71).

Uslijedila je izuzetno neizvjesna završnica u kojoj košarkaši Viteza nisu uspjeli poentirati u sljedećem napadu a neprecizni su bili i igrači Brotnja, ali domaći igrači su odlično skakali u napadu i osigurali si druge napade. Nakon jednog takvog skoka u napadu Planinić je pod prekršajem pogodio za 74:71 i budući da je nakon toga promašio slobodno bacanje Vitez je tricom utakmicu mogao vratiti u egal. A zahvaljujući činjenici da tada još nisu bili u bonusu Marković je napad Viteza 16 sekundi prije kraja prekinuo prekršajem.

Očekivano, u posljednjim trenutcima loptu je uzeo Palavra i iz daljine preko Markovića pokušao pogoditi za poravnanje. Kapetan gostiju je promašio a konačnih Brotnjo-Vitez 76:71 s linije slobodnih bacanja postavio je Lesko.

Druga utakmica finala, koje se igra na dvije pobjede, igra se u utorak u Vitezu uz izravan prijenos na programu TV KISS od 19.00 sati.

Brotnjo: Buljan, Doko, I. Marković, D. Marković 8, Barbarić 11, Prskalo, Pehar 11, Lesko 11, Pinjuh 13, Planinić 22.