Marin Čilić ispustio dvostruki break u drugom setu, ipak prošao u finale bez izgubljenog seta

Kako je izgledalo sredinom drugog seta, Marin Čilić bio je na putu još jedne vrlo brze pobjede u Istanbulu. Međutim Diego Sebastian Schwartzman probudio se nakon seta i četiri gema zaostatka te je Čilić uz tri spašene set lopte ipak slavio tek u tie-breaku…

Marin Čilić prošao je u finale ATP turnira u Istanbulu, a do finala je došao bez izgubljenog seta. Prvi problemi na ovom turniru javili su se u drugom setu polufinalnog dvoboja protiv Diega Sebastiana Schwartzmana, za njih je dobrim dijelom kriv i Marin koji se opustio nakon visokog vodstva i Argentinac je zakomplicirao set.
Ipak u ključnim trenucima Čilić je odigrao dobro, spasio je tri set lopte i iskoristio prvu meč loptu za ulazak u finale.
Nakon vrlo dobrih nastupa i ekspresnih pobjeda protiv Damira Džumhura i Stevea Darcisa, protiv Schwartzmana je vodio sa 6:1, 4:0 i činilo se da će i Argentinac također ubilježiti težak poraz, ali na kraju je ipak uspio odigrati bolje u nastavku meča i Marinu otežati posao.

Prvi set bio je brz i lagan za Marina. Potrajao je manje od pola sata, Čilić ga je otvorio s 5:0 i rutinski ga osvojio sa 6:1.
U istom ritmu nastavio je i u drugom setu gdje je poveo s 4:0, a da Schwartzman nije imao niti jednu lopticu za osvajanje gema. Međutim nakon toga Čilić gubi četiri gema u nizu da bi u devetom gemu napravio break i došao do servisa za meč. Tu je spasio tri break lopte, ne i četvrtu te se Schwartzman uspio spasiti.
Set je otišao u tie-break gdje je Argentinac poveo sa 6:4, imao set loptu i kod 7:6, ali Čilić se spasio i s 9:7 u 13. igri izborio je prolaz u finale.
Protivnika u finalu Marin će saznati nešto kasnije kada će svoj meč odigrati Miloš Raonić, povratnik nakon ozljede, te Viktor Troicki.
Čiliću je ovo 401. pobjeda u karijeri, 28. finale i prvo ove godine. Posljednje je dohvatio krajem listopada u Baselu kada je u finalu nadigrao Keija Nishikorija. Posljednje finale na zemlji odigrao je lani u Ženevi i izgubio od Stana Wawrinke, a zadnji put turnir na zemlji osvojio je još 2012. godine u Umagu gdje je svladao Marcela Granollersa.
ATP Istanbul, polufinale:
Marin Čilić (Hrvatska, 2) – Diego Sebastian Schwartzman (Argentina, 3) 6:1, 7:6(7)