Marin Čilić neuspješan i u desetom pokušaju, Novak Đoković u polufinalu Wimbledona

S devet poraza u devet susreta protiv Novaka Đokovića ušao je Marin Čilić u četvrtfinale Wimbledona, međutim bio je optimist. Igra u dosadašnjem dijelu turnira, ali i segmenti igre protiv Đokovića u Indian Wellsu i Roland Garrosu davali su mu nadu, no još jednom nije uspio produžiti razdoblje dobre igre na cijeli meč.

Ovaj put Čilić je igrao dobro do početka četvrtog seta kada je krenuo pad i u nastavku meča više nije bilo šanse. Đoković je jednostavno preuzeo kontrolu u izmjenama i rutinski dovršio posao.

Početak meča nije bio dobar, Marin je imao priličnih problema, a s druge strane i Đoković je sjajno reternirao te mu dodatno otežavao posao. Izostali su oni lagani poeni nakon servisa i Čilić je vrlo brzo bio u zaostatku. Prvi set izgubio je za manje od pola sata s glatkih 6:1, bilo je problema i u početnoj fazi drugog seta, ali Đoković nije iskoristio prilik.

Nakon što je spasio dvije break lopte na početku drugog seta, Marin je odmah iskoristio svoju prvu priliku za stvaranje prednosti i pobjegao na 4:1. Đoković nije igrao dobro do kraja drugog seta, Marin je poravnao na 1-1 i u trećem setu se izvukao iz nekoliko teških situacija te na kraju stigao do prednosti.

Spasio je čak šest break lopti Čilić u trećem setu prije nego je poveo sa 6:5 uz servis za set, ali vrlo brzo je izgubio prednost i Đoković je izborio tie-break. U 13. igri Marin je bio mirniji u završnici te sa 7:4 poveo s 2-1 u setovima.

Sve je krenulo nizbrdo kada je Čilić izgubio prvi servis gem u četvrtom setu i odmah propustio priliku za povratak u set. Nakon što je poveo s 2:0 u četvrtom setu, Đoković je zaigrao dosta bolje, Čilićeva razina igre je pala i uz rutinski dovršen posao u četvrtom setu, odmah je napravio break na startu petog i više nije bilo nikakve šanse. U tom petom setu Marin je uzeo samo jedan poen na reternu i na kraju upisao poraz.

U prošlim mečevima imao je vrlo visok postotak osvojenih poena nakon prvog servisa i veliki broj aseva, međutim Đoković je odlično reternirao i Marin je imao tek deset as servisa i 69 posto osvojenih poena nakon prvog servisa. Đoković je uzeo čak 29 poena više na reternu (70:41), imao je 19 break lopti, a Marin tek četiri u cijelom meču.

Unatoč porazu, Čilić je napravio korak dalje u Wimbledonu i korak dalje u mečevima protiv Đokovića po prvi put natjeravši ga u peti set.

Wimbledon, četvrtfinale:

Novak Đoković (Srbija, 1) – Marin Čilić (Hrvatska, 26) 6:1, 3:6, 6:7(4), 6:2, 6:2.