Mate Odak

Standardni je karate reprezentativac Bosne i Hercegovine i aktualni prvak BiH u kategoriji 70 kg. Mate se karateom počeo baviti s 9 godina a najdraže karate tehnike su mu udarac preko garda i mawashi geri.

U dosadašnjoj karijeri zabilježio je impresivan niz rezultata: juniorski i seniorski prvak Balkana, tri titule prvaka Hrvatske i Bosne i Hercegovine, prvo mjesto na Zlatnoj ligi u Milanu, brončana medalja s reprezentacijom BiH na Europskom juniorskom prvenstvu u Trstu te treće mjesto u Parizu na Europskom prvenstvu regija. Godina 2006. za Matu je značila sezonu iz snova. Počelo je „neočekivanim” naslovom prvaka Hrvatske.

Na Seniorskom karate prvenstvu Hrvatske održanom u Splitu krajem ožujka, Mate je do titule stigao pobijedivši u finalu Luku Gavranovića rezultatom 5:3. Upravo je Gavranović na SP u Cipru osvojio srebrno odličje.

Na turnir sam došao sa željom odraditi mečeve što najbolje mogu u ovom trenutku, jer na seniorskom prvenstvu Hrvatske konkurencija je iznimno jaka. No, već nakon pobjede u prvom kolu protiv lanjskog brončanog Jusfagića, vidio sam da mogu nešto više napraviti i na kraju to se ostvarilo osvajanjem zlatne medalje. Ovo je moj najveći uspjeh u dosadašnjoj karijeri, koji mi daje poticaja za daljnje nastupe što me očekuju – kazao je tada Mate.

Nije dugo čekao da ode korak dalje. Tjedan dana nakon toga postaje seniorskim prvakom Balkana te brončani na ekipnom prventvu Europe.

Na Europskom prvenstvu u Stavangeru tri mjeseca poslije Mate je osvojio brončanu medalju što je ujedno i najveći uspjeh u povijesti čitlučkog karatea.

U dosadašnjoj karijeri Odak je nekoliko puta osvajao naslove u mlađim dobnim kategorijama te naslove prvaka Jugoistočne Europe i Balkana. Karijeru je nakratko zaustavila ozljedak koljena 2008. godine, međutim, Odak se već na sljedećem prvenstvu vratio naslovom titule prvaka BiH. U 2011. godini Mate je osvojio dvije medalje na Prvenstvu BiH što mu je omogućilo nastup na Europskom prvenstvu. Iste godine proglašen je za najboljeg sportaša Brotnja.