Požrtvovni i borbeni Zadrani i drugi put srušili Cedevitu

U susretu osmog kola A-1 Lige za prvaka Cedevita je u Krešinom domu upisala i drugi poraz, a nakon što su ih Zadrani svladali usred Zagreba, još jednom su im očitali lekciju iz košarke i na svom parketu. Nakon što su domaći košarkaši imali i uvjerljivu prednost većim dijelom susreta, gosti su u posljednjih pet minuta ušli s minimalnim vodstvom. Međutim, za potpuni preokret nije bilo dovoljno raspoloženih pojedinaca pa su bodove u završnici zasluženo osvojili igrači Zadra. Najefikasniji u redovima pobjednika bili su Delaš s 22, Ramljak s 18 i Travis s 15 ubačenih poena, goste su predvodili Wright i Tomas, ali bez ključnog doprinosa ostalih suigrača…

Cedevita je u pobjedom nad Cibonom u prošlom kolu preuzela prvo mjesto na ljestvici A-1 Lige za prvaka, gdje prema njihovim željama žele ostati do početka doigravanja. Novi cilj bila im je pobjeda u Zadru, kod ekipe koja ih jedina porazila u ovih sedam dosadašnjih odigranih kola. Još u prošloj utakmici vratio im se Marko Tomas, nakon odslužene kazne, posložili su svoje redove, oporavili su im se svi igrači te su kompletni krenuli u osvajanje Višnjika.

Zadar ja nakon poraza od Cibone, drugi put u Ligi za prvaka bodove pomalo i neočekivano prosuo u prošlom kolu, u Krešinom domu bolji je bio Jolly JB, čime su kompromitirali svoju borbu za najviše pozicije pred početak doigravanja. Motiva protiv zagrebačkog sastava tako im nije nedostajalo, a u otvaranju utakmice pokazali su kako kroz agresivnost u obrani mogu parirati ‘na papiru’ snažnijem suparnikom. Nemjerljiv im je bio povratak Kaštropila, pokušao je i Thorne od početka, a petorku je strateg Zadrana zaokružio Ivanovom, Delašom i Ramljakom

Cedevita je krenula u utakmicu s Ilievskim, Wrightom, Tomasom, Bilanom i Šuputom, ali već u otvaranju bilo je vidljivo kako nisu na najbolji način ušli u ovaj dvoboj. Na njihove pogreške u napadu Zadrani su brzo trčali u kontru, koševima Ivanova i Delaša otišli su na 4:0, no iako se gosti uspjeli držati priključak ubačajima Wrighta i Tomasa, sredinom prve četvrtine domaćin stvara prvu opipljivu prednost. Koristi Zadar nesportsku Šuputa, Kaštropilu ubacuje koš i dodatno bacanje te je na semaforu 12:6.

Sjajna je bila obrana Zadrana, igrači Cedevite nisu mogli razviti svoju igru pod obručima, a svaku njihovu pogrešku, izgubljenu loptu, kažnjavali su domaći igrači. Nakon ubačaja Ivanova za 14:6 Vulić je morao pozvati minutu predaha, ali niti nakon dogovora s igračima nije bilo ništa bolje. Tricom Ramljaka Zadrani odlaze na velikih +9, prednost koju su uspjeli zadržati sve do kraja prve četvrtine. Znakovito je bilo kako su najbolji strijelci domaćih bili Kaštropil sa sedam i Ivanov sa šest poena, dok se goste šutom s vanjskih pozicija predvodili Wright i Tomas.

Odlično su gosti otvorili drugi period igre, tricom Tomasa, a nakon serije od 6-0 u prve dvije minute razlika se istopila. Činilo se kako će Cedevita uspostaviti kontrolu nad susretom, ali jednostavno Zadar je imao rješenja za svaki pokušaj obrane Vulićeve ekipe. Travis je smjestio tricu, Delaš je realizirao jednu polukontru te je u tom trenutku Zadar uzvratio kroz vanjski šut i sredinom druge četvrtine ponovno otišao na +10.

Fanatična borbenost i požrtvovnost Zadrana digla je publiku na noge, a u tim minutama u redove gostiju uvukla se nervoza. Tehničke su zaradili i Wright i trener Vulić, a domaći su nastavili puniti koš Cedevite i s linije slobodnih bacanja. Sjajno je tada izgledao semafor za Zadar, bilo je 41:25. Cedevita je u samoj završnici prvog poluvremena ipak malo uspjela popraviti dojam, jer je serijom 5:0, nakon trice Ilijevskog i polaganja Wrighta za nastavak osigurala ‘samo’ -11 (48:37).

Delaš je u prvih 20 minuta bio sjajan sa 17 poena, dok su u Cedeviti prednjačili Tomas i Wright, ali gotovo bez ikakve pomoći suigrača.

U nastavku utakmice Zadar nije popustio, dok je Cedevitina obrana i dalje izgledala poprilično konfuzno te su domaći košarkaši bez previše problema pronalazili prostora za poentiranje. Trećom tricom Delaša ponovno je +15 (54:39), no, u završnici trećeg perioda gosti se ipak bude. Zaredao je Šuput s nekoliko ubačaja, a pred istek vremena sve je u svoje ruke preuzeo Wright, koji simultankom od pet uzastopnih poena postavlja rezultat za završnih deset minuta na 65:60.

Wright je u posljednjoj četvrtini nastavio tamo gdje je stao, svojim 24 poenom smanjuje samo na -3, a ono što su propustili Suton i Šuput, koristi Baždarić polaganjem u kontri za potpuni priključak.

Ubačajem Wrighta s linije slobodnih bacanja na ulazu u posljednjih pet minuta rezultat je po prvi puta nakon početnih 0:0 poravnat, bilo je 67:67, dok je Tomas uskoro svojom trećom tricom Cedeviti osigurao i prvu prednost na ovom ne previše kvalitetnom, ali izuzetno uzbudljivom susretu (69:70). Iako je Zadranima stigla voda do grla, nisu se predali, priliku dobiva Bariša Krasić, koji postiže važne koševe i odvodi Zadrane na +7, kako se i ulazi u posljednju minutu.

U samoj završnici nije bilo posebnih uzbuđenja, Cedevita nije mogla ponovno uhvatiti priključak te su Zadrani stigli do apsolutno zasluženog slavlja.