Velika borba u finalu: Dodig i Melo ostali bez naslova u Londonu, braći Bryan titula u odlučujućem setu

Ivan Dodig i Marcelo Melo nisu uspjeli zaključiti jednu od ljepših priča ovogodišnjeg Mastersa i nakon velike borbe ostali su bez svoje najveće zajedničke titule. U finalu su u odlučujućem setu pobjedu i naslov odnijela braća Bryan sa 6:7 (5), 6:2, 10:7.

U London su se kvalificirali kao posljednji, stigli u O2 arenu kao jedini par bez naslova ove godine uz tek jedan zajednički, onaj iz Šangaja na izmaku prošle godine. Ivan Dodig i Marcelo Melo bili su na koračić do svog najvećeg zajedničkog uspjeha, no kao i u finalu Wimbledona prošle godine, u novom su obračunu s najboljim parom svih vremena, Bobom i Mikeom Bryanom, ostali bez velike krune sezone.

Lutrija trećeg seta bila je za Dodiga i Mela sretna u polufinalu, no u velikom finalu sreća je prevagnula na stranu američkog para. Uzeli su Dodig i Melo prvi set, no malo pali u drugom i Bryani su se u super tie-breaku dokopali svog četvrtog naslova na završnom turniru, prvog od 2009. godine.

Dodig je bio inspiriran od samog starta. Jednako kao u odlučujućem setu u polufinalu. Uvjerljivo je otvorio na svom servisu, potom je s nekoliko odličnih poteza bio glavni autor prve break prilike kojom bi si Dodig i Melo širom otvorili vrata prema prvom setu. Međutim, braća Bryan su u poenu odluke dobro reagirala i zadržala svoj servis.

Jedan od ključnih trenutaka prvog seta dogodio se u sedmom gemu. Bryani su stigli do četiri vezane break lopte, a hratsko-brazilska kombinacija je sve to neutralizirala. Pobjednik uvodnog seta odlučivao se u 13. igri, a tamo su Dodig i Melo za čas stigli do 5:1. No jedan loš potez Dodiga na mreži, pa s druge strane nekoliko dobrih Boba Bryana i braća su izjednačila na 5:5. Bob Bryan je potom imao set loptu u svojim rukama, no spotaknuo se i njegov smeš je završio u mreži za set loptu na drugoj strani.

Melo je potom imao servis koji je držao liniju, Mikeov return Dodig je pospremio u teren za set, no sudac je ranije uzviknuo aut i nakon provjere poen se nauštrb hrvatsko-brazilskog para morao ponavljati. Nije to ipak omelo Mela koji je zadržao mirnoću na servisu i tako okrunio odličnu igru svog para.

Pokleknuli su Dodig i Melo na svom servisu u drugom setu. Bryani su izborili tri break lopte i to ovaj puta nisu propustili za veliku prednost od 4:1. Imali su Dodig i Melo priliku za povratak u set, ali u gemu prepunom fantastičnih poena propustili su poen odluke, a kasnije su Bryani novim breakom odveli meč u treći set.

Lutrija super tie-breaka ovog puta nije bila na strani Međugorca i tenisača iz Belo Horizontea. Iako je Melo odličnim returnom odmah na startu napravio mini-break, američki je par zaredao tri poena, jednako tako Dodig i Melo, da bi opet Bryani iskoristili lošije serviranje Dodiga za odlazak na 7:4 i vlastiti servis. Vratili su izgubljeno Hrvat i Brazilac, stigli na 6:7, no braća su stigla do 9:7 i odmah iskoristili prvu loptu za titulu.