Čilić preokretom protiv njemačkog kvalifikanta do novog okršaja s Istominom

Jedini hrvatski predstavnik u muškoj konkurenciji na ATP turnirima ovog tjedna, Marin Čilić, plasirao se u drugo kolo Sydneyja. Protiv njemačkog kvalifikanta Jan-Lennarda Struffa izgubio je prvi set, ali je osvojio sljedeća dva i tako izborio novi okršaj s Denisom Istominom…

Teže od očekivanog Marin Čilić (37.) opravdao je ulogu favorita protiv Jan-Lennarda Struffa u prvom kolu Sydneyja. U svom debiju na tom turniru iz serije 250 Čilić je njemačkog kvalifikanta, inače 106. tenisača svijeta, porazio 3:6, 6:3, 6:3.

Prvi je set Struff osvojio zahvaljujući ranom breaku, već u drugom gemu za vodstvo 2:0. Nijemac je bez većih problema zadržao stečenu prednost do kraja te dionice – Čilić je zaprijetio samo kod 1:3 došavši do 30-30.

U dugom prvom gemu drugog seta Struff je ponovno bio vrlo opasan. Imao je ukupno dvije break lopte, ali ih nije uspio realizirati. Taj se gem pokazao kao prekretnica jer do kraja meča Nijemac takvu šansu više nije dobio.

Čilić je u četvrtom gemu stigao do svojeg prvog breaka te je poveo 3:1. Kod 5:2 na servisu Struffa hrvatski je tenisač imao 15-40, dakle dvije vezane set-lopte, ali ih nije iskoristio. Ipak, nekoliko minuta kasnije Čilić je bez izgubljenog poena zadržao svoj servis-gem i odveo meč u odlučujući set.

Do 2:2 oba su tenisača držala svoje servise, a onda je Čilić napravio break za vodstvo 3:2. Prednost je Čilić potvrdio zadržavši servis poslije 30-30. Do još jednog oduzetog servisa Čilić je stigao kod 5:3, čime se lišio neizvjesnosti serviranja za meč. Drugi hrvatski “reket” slavio je poslije jednog sata i 43 minute.

37. tenisač svijeta meč je završio s prosječnih 52% prvog servisa, na kojemu je osvojio visokih 85% poena. Na drugom je servisu bio uspješan u 51% poena. Čilić je zabio osam asova i napravio tri dvostruke pogreške. Realizirao je tri od pet break lopti, a Struff jednu od tri.

Za plasman u drugo uzastopno četvrtfinale ove sezone sedmopostavljeni Čilić morat će pobijediti Denisa Istomina, s kojim ima pozitivan međusobni omjer (4-0). Uzbekistanca je Čilić svladao baš prošlog tjedna u prvom kolu Brisbanea u tri teška seta (6:7 (3), 7:6 (5), 6:4). Istomin je u prvom kolu Sydneyja glatko porazio Španjolca Pabla Andujara 6:1, 6:2.