Himki bez krivog koraka na domaćem parketu, asistentski raspoloženi Planinić

Košarkaši Himkija ubilježili su još jednu, sveukupno devetu ovosezonsku domaću pobjedu u Euroligi. Momčad za koju igraju Zoran Planinić i Krešimir Lončar je u 10. kolu Topa 16 ugostila Montepaschi iz Siene i slavila sa sedam poena prednosti. Planinić se istaknuo s devet asistencija, dok je Lončar imao osam poena…

Himki je ove sezone u Euroligi iznimno opasan pred svojim navijačima, što su pokazali i u petak poslijepodne u 10. kolu Topa 16 protiv Montepaschija.

Momčad Rimasa Kurtinaitisa ispratila je goste iz Italije sa 78:71, za popravljanje ukupnog ovosezonskog domaćeg omjera u ovom natjecanju na 9-1, s jedinim porazom sredinom veljače protiv Olympiakosa.

Klub iz predgrađa Moskve sada ima šest pobjeda i četiri poraza u drugom krugu, koliko je u dosadašnjih 10 kola u skupini F ubilježio i Olympiakos. S takvim omjerom, Himki je u prednosti pred konkurentima Maccabijem i Cajom Laboral u borbi za najmanje četvrto mjesto, posljednje koje vodi u četvrtfinale.

Zoran Planinić se još jednom istaknuo razigravanjem suigrača, ovog puta s devet asistencija, a tome je dodao i šest poena (3/5 iz igre, 0/2 iz slobodnih bacanja) i četiri skoka za 29 minuta na parketu. Krešimir Lončar igrao je nepunih 17 i pol minuta i za to vrijeme upisao osam poena s 4/7 iz igre, uz po jedan skok i asistenciju.

Odličnom obranom u uvodnoj fazi utakmice, Himkiju nije trebalo dugo da stekne prednost. S dobrim početkom hrvatskog dvojca, domaći su u četvrtoj minuti otišli do 10:3, a prednost su držali na svojoj strani i u nastavku prve četvrtine, koju su završili s 25:20.

Himki nije posustajao ni u najvećem dijelu druge dionice, sve do odmaka na dotad najvećih 44:29 u 18. minuti. No, Montepaschi je vratio nadu sa sveukupnih 10:1 na kraju druge i početkom treće četvrtine, za smanjenje na 45:39 u 22. minuti.

Poslije privremenog domaćeg povratka u dvoznamenkasto vodstvo, momčad Luce Banchija se potkraj treće četvrtine približila i na samo -5 (59:54), ali potom ih je potopila serija koja je otklonila dvojbe o pobjedniku.

S pojačanom obranom i sveukupnih 14:0, Himki je sedam i pol minuta do kraja utakmice povisio na 73:54, pa je jedino pravo pitanje ostalo mogu li gosti iz Siene barem do manje od -6, što bi bilo od značaja u slučaju da na kraju Topa 16 budu u krugu s ruskim klubom. U prvoj utakmici u Sieni Montepaschi je slavio s 82:76.

No, gostujuća momčad, kojoj je u Rusiji nedostajao Daniel Hackett, nije ostvarila niti taj minimalni cilj. Približili su se tek do sedam razlike, s koliko je i završilo.

Vodeći Himkijevi strijelci na putu do pobjede bili su K.C. Rivers (19 poena, četiri skoka, tri asistencije) i Paul Davis (18 poena, sedam skokova, tri asistencije). Bobby Brown završio je sa 17 poena i pet asistencija za Montepaschi, a pratili su ga Kristjan Kangur (12 poena, po tri skoka i asistencije) i Benjamin Ortner (11 poena, tri skoka).