Himki pobjedom proslavio najavu boljih dana, Maccabi pao poslije prve četvrtine

S najavom da bi se do kraja siječnja trebali početi rješavati problemi s višemjesečnim kašnjenjem plaća, košarkaši Himkija imali su vrlo pozitivnu reakciju u dvoboju s Maccabijem u četvrtom kolu Topa 16 Eurolige. Momčad za koju igraju Zoran Planinić i Krešimir Lončar je na domaćem parketu bila jača od telavivskog Maccabija, prelomivši utakmicu velikom serijom u drugoj četvrtini…

Sa sve više vijesti kako je klub u ozbiljnim financijskim problemima, tijekom posljednjih 10-ak dana počelo se pričati o mogućem štrajku i odlasku igrača iz Himkija, ali pri kraju tjedna stvari izgledaju puno optimističnije za momčad koju vodi Rimas Kurtinaitis.

Kako se doznaje iz Rusije, do kraja siječnja najavljena je prva isplata plaća koje igrači čekaju tri mjeseca, a iz kuta gledanja kluba iz Moskovske oblasti, pozitivno je i što momčad i dalje vrlo dobro obavlja svoj posao. U petak je sjela nova euroligaška pobjeda, s 88:67 protiv telavivskog Maccabija u četvrtom kolu skupine F Topa 16.

Himki je s tih +21 popravio omjer pobjeda i poraza na 3-1, dok je Maccabi sada na 1-3.

Kurtinaitosova momčad je sve najvažnije napravila uz odličnu obranu u drugoj četvrtini. Prva dionica donijela je puno bolju igru gostiju iz Izraela, koji su u završnici četvrtine poveli s osam razlike, dok se sve počelo mijenjati nakon što je Maccabi rano u drugoj imao 27:19. Nedugo potom, Himki je započeo seriju od 15:0 kojom je sasvim okrenuo utakmicu, bez gledanja unatrag u ostatku susreta.

Poslije zaostatka od 29:24, domaći su više od šest minuta držali suparničku momčad bez ijednog ubačenog poena, a osim što su igrali odlično u obrani, sredinom druge četvrtine krenulo im je u napadu. Važnu ulogu pritom je imao Finac Petteri Koponen, koji je u većem dijelu druge i treće četvrtine bio na parketu umjesto Zorana Planinića, a sa serijom poena Paula Davisa, Maccabi je tonuo u sve ozbiljniji minus, sve do 40:29 nešto manje od dvije minute do kraja prvog poluvremena.

Nakon 20 minuta na semaforu je stajalo 46:34 za Himki, koji nije popustio ni u trećoj četvrtini. S glavnim ulogama Davisa, Jamesa Augustinea i K.C.-ja Riversa, domaći su u 30. minuti došli i do okruglih 20 razlike (70:50), što Maccabi više nije mogao stići. U posljednjoj četvrtini razlika je bila i na najvećih +26.

S odličnim učinkom u drugom poluvremenu, K.C. Rivers završio je s 20 poena i četiri skoka za domaće. Paul Davis imao je 16 poena, devet skokova i pet blokada, a Petteri Koponen 15 poena. Krešimir Lončar istaknuo se s osam poena, po dva skoka i blokade, uz tri izgubljene lopte, dok je Zoran Planinić završio s četiri poena (2/10 iz igre), šest asistencija i tri skoka.

Lior Eliyahu je sa 17 poena vodio goste iz Tel Aviva. Shawn James imao je 14 poena i šest skokova, a Devin Smith 12 poena, dok je Darko Planinić svojih 10 i pol minuta iskoristio za dva poena i četiri skoka.