Kraj za Marina Čilića u Melbourneu – Simon opet slavio u maratonu

Nema više hrvatskih predstavnika u pojedinačnom dijelu Australian Opena. Nakon Ajle Tomljanović, od turnira se u četvrtak oprostio i Marin Čilić, kojeg je poslije pet setova i jednog kišnog prekida izbacio Francuz Gilles Simon…

Turbulentni dan u Melbourneu u kojemu su organizatori zbog prevelike vrućine bili prisiljeni na nekoliko sati zaustaviti igru na svim terenima Hrvatskoj je donio poraze dvaju preostalih predstavnika u drugom kolu pojedinačne konkurencije. Nakon što je Ajla Tomljanović izgubila od Sloane Stephens, Marina Čilića eliminirao je 18. nositelj Gilles Simon 4:6, 7:6 (3), 6:7 (5), 6:1, 6:2 poslije četiri sata igre.

Francuz je u prvom kolu protiv Daniela Brandsa slavio također nakon zaostatka od 2-1 u setovima (16:14 u petom setu!) te je na terenu proveo četiri i pol sata. Uzevši u obzir da je njegov nastup na turniru bio pod znakom pitanja do posljednjeg trenutka (zbog ozljede), očekivalo se kako bi, u slučaju novog maratona, Čilić trebao biti u prednosti. No dogodilo se upravo suprotno. Nakon gubitka trećeg seta, Simon je u četvrtom i petom bio svježiji te je nadigrao hrvatskog tenisača i zasluženo prošao u treće kolo. Ondje će odmjeriti snage sa svojim sunarodnjakom i desetim nositeljem Jo-Wilfriedom Tsongom.

Prvi dio meča ni po čemu nije ukazivao na to da bi Čilić i Simon mogli na terenu ostati četiri sata. Čilić je prvi set osvojio breakom već u prvom gemu, a kod 3:3 u drugom ponovno je oduzeo servis Simonu i poveo 4:3.

Kod 5:3 Čilić je na Simonovu servisu prokockao tri set-lopte, a onda je meč prekinut zbog opasnosti od olujnog nevremena. Po povratku na teren, otprilike dva sata kasnije, Francuz je uzvratio napravivši svoj prvi break za poravnanje na 5:5.

Čilić je potom opet oduzeo servis Simonu i izborio se za drugi servis za set, no ni tu priliku nije uspio iskoristiti iako je imao još jednu, ukupno četvrtu set-loptu. U 13. igri Čilić je poveo 2-0, a onda je Simon osvojio sedam od sljedećih osam poena.

Izgubljeni drugi set nije niti malo omeo Čilića. S dva oduzeta servisa odjurio je do 5:0, no Simon je s pet uzastopnih gemova čudesno izjednačio, spasivši pritom Čilićevu set-loptu kod 4:5. Ne samo to, u 11. gemu Simon je oduzeo servis Čiliću i došao u priliku da povede 2-1 u setovima. Francuz je kod 6:5 imao i vlastitu set-loptu, no Čilić je nekako uspio izboriti tie break.

U drugoj uzastopnoj 13. igri Simon je poveo 2-0, a Čilić okrenuo na 4-2 i potom kod 5-5 osvojio dva uzastopna poena za set.

Druga i treća dionica trajale su ukupno dva sata i 18 minuta, no neuništivi Simon u završnici je meča pojačao ritam. Pomogao mu je i Čilić s 30% prvog servisa u četvrtom i petom setu. Francuz je još ukupno pet puta oduzeo servis Čiliću i plasirao se u treće kolo.

Ukupno je Čilić čak deset puta izgubio svoj servis, Simon sedam. Hrvatski tenisač ubacio je 50% prvog servisa, na kojemu je bio uspješan u 68% poena. Na drugom je servisu osvojio 43%. Zabio je 15 asova (od toga 6 u prvom setu) i napravio sedam dvostrukih pogrešaka.