Lijepi završetak londonske priče, Čilić s pobjedom i renkingom karijere!

Marin Čilić neće praznih ruku krenuti prema Zagrebu, gdje ga sljedećeg tjedna čeka nastup za Hrvatsku u finalu Davis Cupa protiv Argentine. Prvi hrvatski reket završio je svoj ovogodišnji put na ATP Finalu u Londonu pobjedom u posljednjem kolu skupine Johna McEnroea, s 3:6, 6:2 i 6:3 protiv Keija Nishikorija, čime je osigurao i novi najbolji renking u karijeri.

S 200 bodova za pobjedu nad vodećim japanskim tenisačem, Marin će prestići Francuza Gaela Monfilsa i probiti se na šesto mjesto na svijetu. Dosadašnji mu je maksimum bila sedma pozicija, na kojoj je bio i uoči dolaska na londonsku završnicu sezone na ATP Touru.

Prvi hrvatski reket ostavio je za sobom razočaravajući rasplet prva dva kola, s porazima od Andyja Murraya i Stana Wawrinke u dva seta, što ga je ostavilo bez izgleda za proboj u polufinale. Čilić je i u prva dva meča pokazao dosta stvari koje će ga napuniti dodatnim samopouzdanjem uoči finala Davis Cupa, ali tek je protiv Nishikorija sve sjelo na svoje mjesto, uz izvrsno serviranje i igru kojom je došao do preokreta poslije gubitka prvog seta.

Japanac je u prvoj dionici prošao s dva ‘breaka’, ali Marin mu je uzvratio istom mjerom u ostatku dvoboja. Vodeći hrvatski tenisač je u drugoj i trećoj dionici ukupno četiri puta oduzimao Nishikorijev servis, dvaput po setu, dok je servirajući bio vrlo čvrst, bez suočavanja s ‘break’-loptom nakon što je prvi set otišao na suparnikovu stranu.

Nishikori bez odgovora na Čilićev nalet u drugom i trećem setu (Fotografije: Dana Anders)

Marinov pravi saveznik ovom je prilikom bio retern, na koji se žalio poslije poraza od Wawrinke, a jako je podignuo i servis, bez zastoja koji je istaknuo kao jedan od razloga gubitka meča protiv Murraya. Protiv Nishikorija je zabio 16 asova, dok je prvi servis bio na 54 posto ubačaja, što može biti i bolje – no, ispalo je dovoljno dobro.

Čilić će pamtiti kraj ovogodišnjeg nastupa u londonskoj O2 Areni po svojoj prvoj pobjedi na završnom turniru sezone, na kojemu je do sada bio na omjeru 0-5, uključujući tri poraza iz pretprošle godine. U sudaru s Nishikorijem ponovno je pokazao igru kakva ga krasi u najvećem dijelu mečeva u drugom dijelu sezone, što djeluje obećavajuće uoči odmjeravanja snaga s Argentincima.

Do zagrebačkog finala ostalo je još samo sedam dana.