Novo neugodno iznenađenje Čilića – u prvom kolu Madrida izbacio ga Andujar

Novi teniski tjedan praktički nije ni započeo, a Marin Čilić već je završio svoj nastup na Masters 1000 turniru u Madridu. U susretu prvog kola Čilić nije uspio opravdati ulogu favorita i desetog nositelja te je poražen od Pabla Andujara 6:7 (6), 6:4, 6:1 poslije dva sata i pet minuta igre.

Čilić je ranije ovoga tjedna poražen i na prvoj prepreci u Münchenu od Ivana Dodiga pa će na sljedeći Masters 1000 turnir (Rim) otići s omjerom pobjeda i poraza na zemlji 2-3.

27-godišnji Španjolac, koji je u turnir upao zahvaljujući pozivnici organizatora, bio je naizgled idealan suparnik Čiliću.

Ove je sezone ostvario omjer pobjeda i poraza 5-13 (ukupno 5-19 od lanjskog US Opena) pa je došao na rub ispadanja iz društva 100 najboljih. Trenutno je 92. na ljestvici, a u rujnu prošle godine bio je 33., što mu je bio najbolji renking karijere.

No sve te činjenice nisu imale nikakvog utjecaja na ovaj meč. Premda je Čilić bio u odličnoj situaciji, koštala ga je realizacija break lopti. U prvom setu tenisači su razmijenili breakove, a 13. igra pripala je hrvatskom tenisaču 8-6, nakon što je Andujar izvukao 6-3.

U drugom setu Čilić je bio bliže oduzimanju servisa, ali nije uspio realizirati jednu break loptu kod 2:2 i onda još dvije kod 4:4. Kazna je stigla kod 4:5 kada je Andujar realizirao svoju šansu i odveo meč u treći set.

U odlučujućoj dionici Andujar je realizirao svoje obje break prilike (kod 2:1 i 4:1), a na servisu za meč kod 5:1 izvukao je Čilićevih 15-40.

Upravo je taj posljednji gem najbolje okarakterizirao Čilićev meč iz perspektive realizacije break lopti. 11. tenisač svijeta iskoristio je samo jednu od osam šansi, dok je Andujar bio gotovo nepogrješiv (4/5).

Što se servisa tiče, Čilić je zabio više asova (5-2) i napravio više dvostrukih pogrešaka (1-0), dok je Andujar imao bolji postotak prvog servisa (70% – 55%), zatim osvojenih poena i na prvom (74% – 72%) i na drugom servisu (62% – 60%).