Zadar slavio protiv Splita

Košarkaši Zadra nanijeli su i drugi poraz Splitu u kratkom vremenskom periodu. Nakon što su Žutima prije tri tjedna u Višnjiku zatvorili vrata ABA lige za sljedeću sezonu, Zadrani su slavili i na Gripama u sklopu 4. kola A-1 Lige za prvaka…

Drugi put ove sezone Zadar slavi na Gripama. Nakon pobjede u ABA ligi, igrači Ante Nazora bolji su bili i u susretu A-1 Lige za prvaka (75:61). Zadar sada ima omjer pobjeda i poraza 3-1, a Split pada na 2-2.

Obje su momčadi igrale bez nekoliko važnih igrača. Treneru Mladenu Erjavcu nedostajala je cijela jedna petorka: Vujčić, Vukušić (bio je u zapisniku, ali nije igrao), Mimica, Dijan i Subotić.

Zadrani su bili bez Vrbanca, Thornea i Kaštropila (također bio u zapisniku, ali nije igrao).

Splitski hendikep ipak je bio veći, no unatoč njemu Žuti su se gotovo cijelo prvo poluvrijeme držali u igri. U otvaranju utakmice rezultat je gotovo uvijek bio izjednačen, igralo se koš za koš. Split je svoju najveću prednost imao u posljednjoj minuti prve četvrtine tricom Siriščevića (15:12), no već do kraja tog dijela igre Zadar je preokrenuo na 16:15 u svoju korist.

Tanak splitski kadar pod koševima počeo je dolaziti do izražaja u drugoj četvrtini kada je Zadar u par navrata odmakao na šest razlike (24:18, 28:22, 30:24). Nerješiva je enigma za Žute tada bio Travis, koji je u igru prvi put ušao u devetoj minuti.

Katićeva serija od pet koševa vratila je Split na minus jedan (30:29), no na poluvrijeme je Zadar otišao s komfornom prednosti od sedam koševa. Prvo je Marinelli tricom smanjio na 37:33, a onda je u posljednjem napadu sa zvukom sirene Delaš uzvratio istom mjerom.

Dva dalekometna projektila Krasića i koš Nurkića odveli su Zadar na rekordnih 50:37 početkom drugog poluvremena. Bili su to ključni trenuci susreta jer Split se nakon toga više nije uspio vratiti u igru.

Zadrani su visokim presingom na bekove (koji su vršili od početka utakmice) i pametnom igrom na svoje adute u reketu držali prednost do samog kraja. Početkom posljednje četvrtine Split se približio na deset poena razlike (60:50), no Zadrani su brzo reagirali i serijom 6-0 otklonili sve sumnje oko konačnog pobjednika. Najveća prednost gostiju, koji su imali podršku otprilike 20-ak bučnih pripadnika Tornada, bila je 72:55 u 38. minuti.

Najbolji pojedinci Zadra bili su Nurkić sa 16 koševa i sedam skokova, te Travis s 14 ubačaja. Delaš je ubacio 12, a Ramljak i Krasić po deset. Kod Splićana najefikasniji bio je Siriščević sa 16, a preostali dvoznamenkasti bili su Sobin (13, uz 11 skokova), Katić (11) i Kraljević (11).