Završetak Čilićeva nastupa u Cincinnatiju, Đoković rutinski opravdao ulogu favorita

Nakon tri pobjede i ostvarenja svog najboljeg rezultata u Cincinnatiju, Marin Čilić doživio je poraz. U dvoboju četvrtfinala nadigrao ga je drugi tenisač svijeta, Novak Đoković, rezultatom 6:3, 6:2.

Srpski tenisač tako je opravdao ulogu favorita koja je u ovom slučaju bila još izraženija s obzirom na to da je slavio u svih šest prethodnih međusobnih dvoboja. Marin je u svim tim susretima osvojio samo jedan set i to 2008. godine na US Openu.

Đoković nije briljirao već je igrao koliko mu je bilo potrebno. Čilić ga je rijetko ozbiljnije ugrozio, a onda i kada bi se našao u nezgodnoj situaciji, redovito bi te poene odigravao kvalitetnije.

Marinov postotak prvog servisa bio je nedovoljno visok za eventualnu pobjedu nad tenisačem Đokovićeva kalibra i reterna (54%), baš kao i realizacija prvog servisa (59%). S druge strane, Đoković je u cijelom meču izgubio samo 14 poena na svom početnom udarcu te je spasio sve četiri Čilićeve break lopte. U igri s osnovne linije Đoković je bio puno čvršći i opasniji, o čemu svjedoče i podaci o izravnim poenima i neprisiljenim pogreškama. Čilić je zabio samo pet izravnih poena naspram Đokovićevih 23. Hrvatski tenisač imao je četiri pogreške više (21-17).

U prvom setu Đoković je do breaka stigao već u drugom gemu nakon što je Čilić na svom servisu prosuo 40-0. Svoje jedine dvije break prilike u toj dionici hrvatski tenisač imao je u sljedećem gemu. Niz Đokovićevih pogrešaka donio mu je 15-40, no 25-godišnji Beograđanin uspio se izvući iz neprilika.

Kod 4:2 Đoković se ponovno nudio. Čilić je priprijetio došavši do dva izjednačenja, ali više od toga nije mogao. U idućem gemu 12. nositelj spasio je ukupno tri set lopte, ali to je bilo samo odgađanje neminovnog. Kod 5:3 Đoković je bez problema odservirao za prvi set.

U drugom setu problemi za prvi hrvatski “reket” počeli su u trećem gemu, kada je poslije nekoliko pogrešaka izgubio svoj servis. U sljedećem gemu Đoković je potvrdio prednost poslije 30-30 i onda kod 4:2 napravio još jedan break, koji mu je praktički osigurao meč.

Čilić je mogao zakomplicirati završnicu nakon što je izborio 15-40 kod 2:5, no Đoković je potom počeo izvlačiti odlične servise te se izvukao i iz te nezgodne situacije. Meč je trajao jedan sat i 21 minutu.

Srpski tenisač triput je gubio finale Cincinnatija. Bilo je to 2008., 2009. i 2011. godine. U polufinalu će igrati protiv Juana Martina Del Potra, koji je sa 6:1, 6:3 nadigrao Jeremyja Chardyja.

Čilić, pak, nastavlja potragu za svojim prvim polufinalom na turnirima iz serije Masters 1000. Ovo mu je bio četvrti nastup u četvrtfinalu i četvrti poraz. Prethodno je gubio u Torontu 2008., Parizu 2009. i Rimu 2011. godine. Njegov omjer u mečevima protiv tenisača iz Topa 10 sada je 12-34. Posljednju pobjedu nad tenisačem iz Topa 5 ostvario je u osmini finala Australian Opena 2010. godine (Del Potro).