Berdych u Rotterdamu prekinuo Čilićev pobjednički niz i uzeo titulu poslije 16 mjeseci

Pobjednički niz Marina Čilića zaustavio se na brojci devet. Nakon pet pobjeda na PBZ Zagreb Indoorsu prošlog tjedna, u Rotterdamu je hrvatski tenisač ostvario još četiri, a onda ga je u finalu svladao treći nositelj Tomaš Berdych 6:4, 6:2. To je peta pobjeda Berdycha u sedmom međusobnom dvoboju.

Čilić je ovog tjedna ostvario velike pobjede nad Jo-Wilfriedom Tsongom i Andyjem Murrayem koje su ga, kako je izjavio poslije polufinalne pobjede nad Igorom Sijslingom, prilično emotivno ispraznile. U najavi dvoboja s Berdychom rekao je kako će morati pronaći pravi balans između pasivne i napadačke igre, no u tome nije uspio.

Poslije Rotterdama – Delray Beach

Ostvarenim bodovnim utrškom Čilić će od ponedjeljka ponovno biti najbolje rangirani hrvatski tenisač. Prije ovog turnira bio je 37. na svijetu, a poslije njega bit će otprilike 29. Da je osvojio naslov, napredovao bi do 23. mjesta. Pulen Gorana Ivaniševića nastavlja s nastupima i sljedećeg tjedna. Trebao bi nastupiti na ATP turniru iz serije 250 u Delray Beachu. Ondje je postavljen za sedmog nositelja, a protivnik u prvom kolu mu je Nijemac Benjamin Becker. Na tom je turniru i Ivo Karlović, koji na početku ide na još nepoznatog kvalifikanta.

Od ponedjeljka ponovno prvi hrvatski “reket” igrao je prepasivno te je u izmjenama redovito prepuštao inicijativu Berdychu. Sedmi je nositelj pak rado prihvatio ulogu agresivnijeg igrača te je puno više pogađao nego što je promašivao.

Oba su tenisača u susret ušla pomalo nervozno i oprezno. Berdych je tražio svoju prvu titulu poslije 16 mjeseci suše, a Čilić nikada prije nije osvojio turnir iz serije 500 (ovo mu je treći poraz u finalu, a drugi od Berdycha). Ovim porazom Čilić ostaje na deset naslova u karijeri.

U prvom gemu Čilić je spasio break loptu, a u sljedećem je on imao tri prilike za break. U maratonskom desetominutnom gemu Čilić je imao 15-40 i prednost, no Berdych je na trećoj gem-lopti izjednačio na 1:1.

U trećem je gemu Berdych stigao do prednosti breaka nakon dvije uzastopne neprisiljene pogreške Čilića. 25-godišnji Međugorac nakon tog gema više nije bio u opasnosti na svom servisu, ali nije ni uspio ozbiljno ugroziti Berdycha premda je Čeh u prvoj dionici imao skromnih 44% prvog servisa.

Drugi set bio je jednosmjerna ulica. Berdych je napravio break u prvom i sedmom gemu, a servirao je puno bolje nego u prvom setu te je bez ikakvih poteškoća osvajao svoje servis-gemove. Berdych je meč završio poslije sat i 15 minuta igre i sa samo dva izgubljena poena na servisu u drugom setu. Čeh je spasio sve tri break lopte Čilića, dok je realizirao tri od četiri na servisu suparnika.

Berdych je u drugom setu popravio konačni postotak prvog servisa (55%), što je bilo za nijansu bolje od Čilićeva postotka (53%). Finalist Wimbledona iz 2010. osvajao je više poena na prvom (82% – 75%) i na drugom servisu (69% – 41%). Upravo je u igri na Berdychovu drugom servisu Čilić napravio pogrešku što ga nije više napadao s obzirom na to da je Berdych u prvom setu imao već spomenutih samo 44% prvog servisa.

Čeh je zabio i više asova (9-8), a nije napravio ni jednu dvostruku pogrešku naspram Čilićeve četiri.

Novopečeni osvajač Rotterdama zaustavio se na 20 izravnih poena i samo 11 neprisiljenih pogrešaka. Čilić je imao dvostruko više pogrešaka i 14 izravnih poena.