Brotnjo svladalo Vitez u neizvjesnoj završnici

Košarkaši Brotnja stigli su do važne pobjede u borbi za prvo mjesto i prednost domaćeg terena u finalu koje će se igrati na dvije pobjede. Čitlučani su sinoć, na domaćem parketu, svladali izravne konkurente u borbi za prvo mjesto i na kraju derbija s Vitezom slavili 70:65 (15:19, 17:18, 22:15, 16:13).

Uvodne minute utakmice 3. kola Lige 4 Herceg-Bosne između Brotnja i Viteza protekle su u izjednačenoj igri, nakon čega su košarkaši Viteza uspjeli doći do vodstva. Gosti su prvu četvrtinu riješili u svoju korist 19:15, a prednost iz prve Vitežani su sačuvali i u drugoj četvrtini.

Vitežani su u nekoliko navrata u prvom poluvremenu imali šest poena prednosti, no igrači Brotnja im nisu dozvolili da u prvih dvadeset minuta stvore veću prednost. Početkom drugog poluvremena Ermin Dedić je s linije slobodnih bacanja pogodio za 36:44 što je bila najveća prednost gostiju na utakmici. Gosti su nastavili igrati dobro sve do pred kraj treće četvrtine, ali završnica četvrtine u potpunosti je pripala košarkašima Brotnja.

Prvo je dvije minute prije kraja Pehar smanjio na 46:50, da bi u sljedećem napadu Barbarić tricom Brotnjo doveo na samo poen zaostatka. Mini seriju Brotnja košem je prekinuo Palavra a nakon kapetana gostiju Planinić i Lesko su pogodili po jedno slobodno bacanje za 51:52. Visoki igrači Brotnja su propustili prigodu da slobodnim bacanjima preokrenu utakmicu, no Lesko je odlično reagirao u obrani i Vitežanima ukrao loptu nakon čega je Dejan Marković pogodio tricu za potpuni preokret na kraju treće četvrtine (54:52).

Košem Buntića Brotnjo je sredinom posljednje četvrtine povelo 60:56, ali goste je sa dva polaganja u igru vratio Željko Palavra. Ubrzo nakon izjednačenja Vitez je uspio i povesti (65:62), no Planinić i Pehar su ponovno donijeli prednost Brotnju, tako da su domaći igrači u posljednju minutu ušli sa poenom prednosti.

Uz dobar napad za pobjedu u neizvjesnoj završnici Brotnju je trebala i dobra obrana. A obrana Brotnja u posljednjoj minuti je bila odlična, posebno se istaknuo iskusni Pinjuh. Pinjuh je prvo krađom prekinuo napad gostiju nakon čega su Vitežani morali napraviti dva prekršaja kako bi ušli u bonus. Jedanaest sekundi prije kraja Lesko je pogodio dva slobodna bacanja, a u sljedećem napadu Palavra preko Pinjuha nije uspio pogoditi tricu za izjednačenje. Pogodivši dva slobodna bacanja na kraju utakmice pobjedu Brotnja potvrdio je Marin Pehar.

Brotnjo: Buntić 4, Buljan, I. Marković, D. Marković 15, Barbarić 7, Prskalo, Pehar 10, Lesko 8, Doko, Rotim, Pinjuh 15, Planinić 11. Trener: Josip Dugandžić.