Čilić preokretom protiv Verdasca do četvrtfinala Šangaja i dvoboja s Federerom

Toronto 2008., Pariz 2009., Rim 2011. i Cincinnati 2012. godine. To su turniri iz serije Masters 1000 na kojima je Marin Čilić igrao četvrtfinale, ali nikada polufinale.

Pobjedom nad Fernandom Verdascom 4:6, 6:1, 6:4 u osmini finala Šangaja deseti nositelj izborio je novu priliku za prvo polufinale.

Da bi to ostvario, Čilić će morati pobijediti prvog tenisača svijeta Rogera Federera, koji je s 4:6, 7:6 (4), 6:0 nadvisio svog sunarodnjaka Stanislasa Wawrinku.

Bio je ovo sedmi međusobni dvoboj Čilića i Verdasca te treća pobjeda hrvatskog tenisača, čiji je omjer pobjeda i poraza u 2012. sada 37-16.

Meč je otvoren obostrano sigurnim servisima, premda je Čilić ipak bio nešto opasniji protiv servisa. Prijetio je kod 30-30 u drugom gemu pa kod 15-30 u šestom gemu, no nije došao do break lopte.

U sedmom gemu Verdasco je bio taj koji je prvi dobio priliku oduzeti servis i iskoristio ju je. Poslije duge izmjene Čilić je promašio relativno lagani forhend i Španjolac je došao do ključne prednosti.

Čilić je odmah u sljedećem gemu mogao vratiti stvari u ravnotežu, no nije realizirao ni jednu od čak četiri break prilike. Kod 5:4 Verdasco je bez većih problema odservirao za prvi set.

U drugom setu Čilić, koji do ove godine nikada nije pobijedio ni u jednom meču u Šangaju, je poboljšao svoju realizaciju break lopti i to se odmah odrazilo na rezultatu. Protivnikov servis slomio je u drugom i šestom gemu. Španjolac je u drugom setu imao čak 81% prvog servisa, ali je na svom početnom udarcu osvojio samo šest od 16 poena.

U odlučujućem setu ni jedan tenisač nije oduševio realizacijom break lopti. Verdasco je ostao na 0/3, a Čilić na 1/5. Ta jedna koju je hrvatski tenisač iskoristio u trećem gemu bila je presudna.

Verdasco je sve tri svoje prilike “prokockao” kod 2:3, dok je Čilić mogao meč riješiti i ranije da je kod 4:2 realizirao jednu od dvije break prilike ili kod 5:3 jednu od dvije vezane meč lopte.

Čilić će u četvrtfinalni meč s Federerom ući s negativnim omjerom u međusobnim ogledima (0-3). Federer je slavio na Masters 1000 turnirima u Parizu 2008. i Rimu 2011. te na US Openu 2011. godine.