Himki prekinuo Barcelonin gostujući niz

U prvoj utakmici drugog kola skupine F, Himki je pred svojim navijačima došao do druge pobjede u Topu 16 košarkaške Eurolige. Momčad iz Rusije nanijela je Barceloni prvi ovosezonski euroligaški gostujući poraz, uz dobru predstavu Zorana Planinića za domaće, a Ante Tomića za goste. Na putu do poraza, veliki problem za Barcelonu bila je ozljeda gležnja Juana Carlosa Navarra, kojeg nije bilo na ovom gostovanju…

Držeći stvari pod kontrolom praktički cijelo vrijeme, Himki je sa 78:65 protiv Barcelone došao do 2-0 u Topu 16 Eurolige. Bila je to utakmica koju je domaća momčad definitivno prelomila u posljednjoj četvrtini, serijom od 8:0 za odlazak do 15 poena prednosti, ali iz Himkijevog kuta gledanja, stvari nisu izgledale loše ni prije toga.

U dolasku do pobjede, Zoran Planinić nije odigrao svoju najbolju ovosezonsku utakmicu, no odigrao je dovoljno dobro da završi sa 16 poena i šest asistencija, uz tri skoka. Glavni problem bio mu je vrlo slab šut iz igre, s 5/16 za dvicu i 0/1 za tri poena. Krešimir Lončar nije se previše istaknuo, uz tri poena i skok za nepunih osam minuta na parketu, dok je na drugoj strani Ante Tomić zabio najviše za Barcelonu, 16 poena, dodajući i pet skokova.

Barceloni je na ovom gostovanju jako nedostajao Juan Carlos Navarro, njihov glavni junak u pobjedi nad madridskim Realom u velikom derbiju u prošlom kolu ACB lige. Navarro je propustio ovu utakmicu zbog ozlijeđenog gležnja.

Osim Zorana Planinića, Himki je imao i raspoložene Vitalija Fridzona (13 poena), Paula Davisa (10 poena, osam skokova) i Alekseja Žukanenka (10 poena). Pete Mickeal završio je s 14 poena i sedam skokova, a Erazem Lorbek s 12 poena i osam skokova za Barcelonu, ali sa slabih 4/11 iz igre.

Nakon što su u prvoj četvrtini najvećim dijelom bili u malom vodstvu, domaći košarkaši su prvu izrazitiju prednost izgradili sredinom druge dionice, s odlaskom do 33:25 u 15. minuti. Nešto kasnije Himki je imao i +9, ali s mini-serijom Ante Tomića, Barcelona je smanjila zaostatak, s odlaskom na 15-minutni predah s 46:41 za ruski klub.

U trećoj četvrtini Himki je u jednom trenutku bio i na dotad najvećih 14 poena prednosti, 62:48 u 29. minuti, a nakon što je Barcelona serijom od 7:0 smanjila na 62:55 na ulasku u završnu dionicu, pokazalo se da je to bilo sve od gostujuće momčadi. Nakon što je Himki otvorio posljednju četvrtinu s 8:0 i povisio na 70:55 u 34. minuti, do kraja više nije bilo puno neizvjesnosti.

Sa startne dvije pobjede u rukama, momčad za koju igraju Planinić i Lončar će sljedeći euroligaški izazov imati narednog petka na gostovanju kod Montepaschija u Sieni. Barcelona će istog dana u trećem kolu ugostiti Olympiakos.