Maccabi poražen od Barcelone

Košarkaši Barcelone napravili su novi korak prema četvrtfinalu Eurolige dolaskom do šeste pobjede u Topu 16. Nekoliko dana poslije osvajanja španjolskog Kupa kralja, momčad Xaviera Pascuala bila je uspješna na gostovanju kod Maccabija u Tel Avivu, a Ante Tomić pritom je još jednom imao važnu ulogu u dresu katalonskog velikana…

Gostujući poraz od Himkija u drugom kolu i dalje je jedini koji je Barcelona pretrpjela u drugom krugu košarkaške Eurolige. Momčad Xaviera Pascuala je čvrsto na putu prema četvrtfinalu, a do novog koraka prema tom cilju stigli su s 82:77 protiv Maccabija u Tel Avivu.

Barcelona poslije sedam kola ima omjer 6-1 u skupini F Topa 16, dok je Maccabi sada na 2-5.

Važnu ulogu u gostujućoj pobjedi imao je Ante Tomić, koji je ubilježio 18 poena i šest skokova. Hrvatski reprezentativni centar je 14 poena imao u drugom poluvremenu, u kojem je Barcelona izgradila veću prednost, nakon što su poslije 20 minuta vodili s 41:39.

Darko Planinić završio je sa sedam poena u nešto manje od 10 minuta u Maccabijevom dresu.

Domaća momčad je početkom utakmice brzo izašla iz startnih blokova, ali poslije ranog zaostatka od 9:2, Barceloni nije trebalo dugo za povratak u egal. Druga četvrtina prošla je s nekoliko serija obje momčadi, a treća se pokazala ključnom.

Nakon što je na poluvremenu imala +2, gostujuću momčad prvo je povukao Juan Carlos Navarro, a potom se pridružio Tomić, za odvajanje na 67:53 na ulasku u završnih 10 minuta.

Barcelona je dvije i pol minute do kraja utakmice još bila u sigurnom vodstvu (80:67), no serijom od 10:0 Maccabi je učinio stvari barem donekle zanimljivima približavanjem do 80:77 15 sekundi prije zadnje sirene. Domaći su u tim trenucima radili dobar posao presingom protiv kojega se Barcelona nije najbolja snašla, ali pokazalo se da je bilo prekasno za potpuni povratak momčadi Davida Blatta.

Tomić je devet sekundi do kraja s dva pogođena slobodna bacanja potvrdio pobjedu gostiju.

Uz hrvatskog reprezentativnog centra, u Barceloninom dresu su više od 10 poena zabili i Juan Carlos Navarro i Šarunas Jasikevičius, svaki po 14. Ricky Hickman upisao je 19 poena, a Shawn James 16 poena i četiri skoka za Maccabi.