Marin Čilić preko poljskog kvalifikanta do prve pobjede u Šangaju

Četiri nastupa trebala su Marinu Čiliću (16.) da u Šangaju napokon dođe do pobjede. Nakon što je prethodne tri sezone bio zaustavljen u prvom kolu, ove godine prekinuo je taj negativan niz porazivši Lukasza Kubota (72.), kvalifikanta iz Poljske, 7:5, 6:3. Bio je to njihov treći međusobni dvoboj i treća pobjeda hrvatskog tenisača. Čilić će u drugom kolu igrati protiv Slovaka Martina Kližana, kojeg je pobijedio nedavno u osmini finala US Opena.

Čilić, koji je u Šangaju postavljen za desetog nositelja, je u petom gemu prvi napravio break i poveo 3:2. Odmah u sljedećem gemu Kubot je zaprijetio došavši na 0-30, no Čilić se iz neugodne situacije izvukao dobrim servisima.

Set se razvijao idealno iz Čilićeve perspektive, a mogao je biti gotov u devetom gemu. Kod 5:3 na servisu Kubota hrvatski tenisač imao je ukupno tri set lopte, no Poljak je anulirao sve tri. Kazna za propuštene prilike Čilića je sustigla već u idućem gemu kada je Kubot nadoknadio break zaostatka i poravnao na 5:5.

No, egal nije trajao dugo. Čilić je u narednom gemu osjetno povisio razinu svoje igre i napravio novi break, koji mu je ovaj put bio dovoljan za osvajanje prvog seta.

Tijek drugog seta određen je već prvim gemom. Čilić je odigrao najbolji gem meča i bez izgubljenog poena oduzeo servis Kubotu. 30-godišnji Poljak svoju jedinu priliku za povratak u meč propustio je u drugom gemu.

Odličnim reternima izborio se za prvu break loptu kod 30-40, koju je Čilić spasio bekhend winnerom. Dvostrukom pogreškom 16. tenisač svijeta pružio je Kubotu drugu priliku, ali je i nju poništio kvalitetnim servisom.

Nakon toga oba tenisača držala su svoje servise bez većih poteškoća sve do 5:3. Tada je Kubot po četvrti put u meču izgubio svoj servis i to nakon što je imao 40-15. Čilić je nanizao četiri poena i poslije nešto više od sat i pol igre zapečatio pobjedu.

Čilić je meč završio s 28 izravnih poena i 26 neprisiljenih pogrešaka, od čega čak 18 u prvom setu. Ubacio je 58% prvog servisa i zabio osam asova. Na prvom servisu osvojio je 69% poena, a na drugom 60%.