Krasićev Zadar srušio Cibonu

Derbi začelja ABA lige u kojem su snage odmjerili posrnuli hrvatski velikani Zadar i Cibona, nakon silno uzbudljivih 40 minuta i pred odlično popunjenom dvoranom, na kraju je otišao na stranu domaće momčadi koja je tako pobjegla s dna ljestvice ostavivši Cibosima lentu prve pratilje mađarskom Szolnokiju…

Do vrlo važne pobjede u 18. kolu regionalne lige, sedme ukupno, Zadar je stigao u srazu s Cibonom, ali tek nakon neizvjesne završnice u kojoj su ipak pokazali nešto više živaca od svojih vječitih rivala iz Zagreba…

*

Derbi vječitih rivala otvoren je s podosta pogrešaka, vidno je bilo da je i jedne i druge sputala važnost susreta, stoga je semafor nakon više od tri minute igre pokazivao svega 2:2. Prvi su se pritiska, bodreni sa skoro šest tisuća grla, oslobodili domaći, a tricom Prostrana u sedmoj minuti ostvarili su sedam koševa viška (14:7). I u narednim minutama Prostran je bio “priča za sebe”, a nakon što ga je trener Nazor izvukao iz igre, Cibona je napravila seriju 5-0 i prvi period zaključila sa svega tri koša zaostatka (21:18).

Četiri koša Morovića na otvaranju druge četvrtine vratila su domaćinu “standardnih” sedam koševa viška, a jedino što je goste u tim trenutcima držalo u igri bio je odličan ofenzivni skok. Sredinom četvrtine Zadar je tricom Ramljaka pobjegao i na deset koševa viška (36:26), ali nije to znao zadržati i prilično jeftino je dozvolio Zagrepčanima da se serijom 7-0 vrate u život. Trominutni post Zadra prekinuo je Ivanov ubačajem s linije za bacanja, odličan je s druge strane bio Kus u tim trenutcima, a kada je Cibona došla do minus dva, u posljednjem napadu Prostran je zabio svoj deseti koš i tako svojoj momčadi omogućio ugodnih plus pet na odmoru (41:37).

Cibona je na otvaranju drugog dijela novom serijom 7-0 došla do prvog vodstva na utakmici (41:44), neshvatljivo je trener Zadra tada na klupu posjeo svog najraspoloženijeg igrača Prostrana, a prvi koš domaći postižu tek nakon tri i pol minute igre. Simultankom Strawberryja gosti bježe na 43:48, imali su još i dva napada da to “podebljaju”, no uspjeli su domaći zaustaviti njihov nalet i na krilima Vrbanca stići do izjednačenja (50:50), da bi pred odlučujućih deset minuta rezultat glasio 57:57.

Nakon svega tri minute igre Zadar je ušao u bonus, što je jasno bila voda na mlin zagrebačkoj momčadi, no treba notirati da se niti sudačka trojka nije baš istaknula u tim trenutcima, dosta su griješili na štetu Zadra, ali usprkos svemu semafor je, dvije minute prije kraja, i dalje pokazivao egal (69:69). Ključnu tricu zabio je Krasić u tim trenutcima, a nešto kasnije bacanjima Ramljaka i Delaša prednost Zadra narasla je na 76:69. Činilo se tada da pobjeda neće doći u pitanje, ali nekoliko olako prodanih lopti uz katastrofalna bacanja i Cibona je 15-ak sekundi prije kraja stigla do 76:76.

Napad je imao Zadar, lopta je došla do Delaša koji pogađa za dva, a zadnjih desetak sekundi trener Nazor odlučio je braniti dva koša prednosti. Dalekom dvicom Strawberry je pokušao odvesti utakmicu u produžetak, no nije uspio stoga su se bodovima radovali domaći (78:76).

Prvo ime kod pobjedničke momčadi bio je Delaš s 12 ubačaja, koliko je zabio i Vrbanc, dok je Prostran dodao deset. U redovima Cibone najistaknutiji bio je Kus sa 16, dok je dva koša manje ubacio Strawberry.